Az amerikai kormányzat 2020-ban a mostaninál lényegesen kevesebb forrást biztosítana a mezőgazdasági minisztérium (USDA) számára. Donald Trump tegnap ismerette pénzügyi tervét, amiben összesen 20,8 milliárd dollárt (18,5 milliárd eurót) szán a szektorra. Miközben az élelmiszertermelésre 15 százalékkal kevesebb pénzt fordítana, addigi a mexikói határon épülő falra további 8,6 milliárd dollárt (7,65 milliárd eurót) különítene el. Szakértők szerint azonban ez a javaslat a demokraták ellenállásán könnyen elbukhat.
A gazdák eddigi támogatási programjait Trump "túlzottan nagyvonalúnak" minősítette. Különösen a termésbiztosítások nem tetszenek neki, ezen a téren a támogatási jogosultság kritériumait alaposan megszigorítaná, és ugyanígy járna el az árkockázatokat mérséklő biztosításidíj-támogatással is. Az Amerikai Farmerszövetség (NFU) elnöke, Roger Johnson éles kritikával illette a tervet. Szerinte az amerikai farmerek már így is eleget szenvedtek az elnök Kínával vívott kereskedelmi háborúja miatt, most pedig az egyetlen minisztériumtól venne el pénzt, amelyik a vidék megtartó képességéért dolgozik.
Az Egyesült Államok és Kína tavaly nyáron vetett ki kölcsönösen 50-50 milliárd dollár értékű importárura 25 százalékos pótvámot, amit szeptemberben az USA további 200 milliárd dollár értékű kínai termékre terjeszett ki 10 százalékos pótvámmal. Kína válaszul 5, illetve 10 százalékos pótlólagos vámot vetett ki 60 milliárd dollárnyi amerikai árura. Januárban megkezdődött az enyhülés a felek között, és Kína ismét vásárolni kezdte a szóját. De addigra Amerika már 12 milliárd dollárral volt kénytelen kártalanítani a gazdákat, akik a szója, kukorica, búza és sertéshús piacán szenvedtek el veszteségeket a kínai import elmaradása miatt.