Az Egyesült Államok középnyugati régiójának egyik étterme génszerkesztett szójababból készült olajat használ szószokhoz, dresszingekhez és sütéshez. A hírt a minnesotai gyártó, a Calyxt jelentette be, az étterem nevét és a pontos helyszínt viszont nem közölték. Kereskedelmi forgalomban, éttermi étkezéshez most használnak először génszerkesztett alapanyagból származó terméket.
A Calyxt bizakodik, hogy a bejelentés hatására az élelmiszeripar érdeklődni fog a transz-, azaz telítetlen zsírsavakat nem tartalmazó, és a többi szójaolajnál tovább elálló termék iránt. A pozitív változást két gén deaktiválásával érték el. Kutatások alapján a magas transz-zsírsavakat tartalmazó étrend összefügg szívbetegségekkel, a cukorbetegséggel, az elhízással. A cég ezért bízik benne, hogy az egyértelmű élettani előnyökkel járó termék fogyasztását másképp ítéli meg a társadalom, mint a genetikailag módosított organizmusokét (GMO).
Az amerikai Nemzeti Organikus Szabványbizottság egyiket sem minősíti organikusnak, az Európai Unió pedig mindkettőt elítéli. A GMO lényege, hogy az egyik organizmusból az óhajtott géneket egy másikhoz adják. Például a növényvédő szereknek ellenálló GM-szójabab egy baktérium DNS-ét tartalmazza. Génszerkesztésnél csak az adott faj génjeit aktiválják vagy hatástalanítják. Mutáció kiváltásával sem avatkoznak már be a "természet rendjébe".
- nyilatkozta Manoj Sahoo, a Calyxt egyik vezetője. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma március elején jelentette be, hogy több génszerkesztett növény esetében nincs szükség további ellenőrzésekre, felügyeletre. A határozat értelmében a Calyxt szójaolaja az amerikai piacra elsőként kerülő génszerkesztett élelmiszer. Más növényekkel - nem barnuló gombákkal, több rostot tartalmazó búzával, ízesebb paradicsommal - szintén kísérleteznek.