Almaszedő, autonóm robot: két év múlva Európában! (+videó)

agrarszektor.hu
A bajor BayWa amerikaiak közreműködésével először Új-Zélandon tesztelte a négy éven át fejlesztett robotot. Ha az ültetvény kialakítása megfelelő, akkor a gépezet önmállóan közlekedik és szüretel benne. A bajor konszern két év múlva már Németországban szeretne dolgozni vele.

A BayWa leányvállalata, a T&G Global az idei szezonban vetette be először élesben az almaszedő robotot Új-Zélandon. A bajor konszern az összes kontinensen jelen van, és a világ  egyik legjelentősebb gyümölcsforgalmazójának számít. 2011-ben szerezte meg az almára specializálódott, új-zélandi Turners & Growers céget, és 2014-ben a szigetország harmadik legnagyobb almaforgalmazóját, az Apollo Apples Ltd.-t.

Április 26-án rendezi meg a Portfolio gazdasági portál a Nyugat-magyarországi Agrárfórumot, amely a Pápai Agrárexpó első számai szakmai rendezvényének számít. A kiemelt témák között szerepel az agráradózási reform, a generációváltás és a sertéságazati helyzet. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráljon most!

A szüretelő robot egy amerikai vállalkozás, az Abundant Robotics találmánya. A BayWa kisebbségi tulajdonosként szállt be a fejlesztésébe 2017-ben. A robot négy évnyi kutatómunka után nyerte el végleges formáját és képességeit. Létrehozásának legfőbb indoka a munkaerőhiány, illetve az élőmunka költségének emelkedése a kertészeti ágazatokban. A robot elsősorban a nehezen elérhető koronaszintekben dolgozik, ezzel csökkenti a szedőmunkások terhelését.


Ahhoz, hogy a robot önállóan dolgozhasson, az ültetvényt rá kell szabni - akárcsak más gépi, technológiai újítás esetében. A fákat sűrűbb térállásban kell telepíteni, és sövény koronaformát kialakítani. Ha ez megvan, a gép autonóm módon képes közlekedni, az érett almát felismerni, és beszippantani az ágról.

A T&G Global azzal számol, hogy egyre több ültetvény kialakításakor gondolnak majd arra a vállalkozások, hogy robotizált technológiával is kezelhetőek legyenek.  A BayWa elnök-vezéigazgatója, Klaus Josef Lutz azt reméli, hogy két éven belül Németországban is megjelennek az első almaszüretelő robotok.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?