Az 591 szavazattal, 29 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett elfogadott új szabályok az egész Európai Unióban védelmet biztosítanak az uniós jogsértések bejelentőinek számos területen, egyebek között a közbeszerzés, a pénzügyi szolgáltatások, a termék- és közlekedésbiztonság, a nukleáris biztonság, a közegészségügy, a fogyasztó- vagy adatvédelem területén. Az indoklás szerint a jogszabályra azért van szükség, mert a közelmúlt botrányai - a Luxleaks, a Panama-papírok vagy a Cambridge Analytica adatfelhasználása - azt mutatják, hogy fontosak a közérdekű bejelentőktől származó információk, valamint azt, hogy az uniós jogszabályok megszegése nagymértékben képes károsítani a közérdeket és a társadalmi jólétet.
Az elfogadott jogszabály szerint a bejelentők biztonságának és a tájékoztatás bizalmas kezelésének érdekében az információ akár szervezeten belül, akár közvetlenül az illetékes nemzeti hatóságnak vagy uniós intézménynek, testületnek, irodának és ügynökségnek átadható.
A jogszabály egyébként kifejezetten tiltja a megtorlást, és biztosítékokat vezet be a közérdekű bejelentő felfüggesztésének, lefokozásának, megfélemlítésének vagy egyéb módon történő zaklatásának megelőzésére. A közérdekű bejelentő segítői, például kollegák vagy családtagok is védelemben részesülnek. A tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a közérdekű bejelentők ingyenesen, teljeskörűen és független módon hozzáférhessenek a rendelkezésükre álló eljárásokkal kapcsolatos információhoz és tanácsadáshoz, valamint jogi segítséghez az eljárás során. A jogi eljárás során pénzügyi és pszichológiai segítséget is kaphatnak.
A jogszabályt ezt követően még az uniós ügyekkel foglalkozó miniszterek tanácsának hivatalosan is jóvá kell hagynia.