A kereskedelem befagyasztása több száz millárdos kárt okozott már Európa agrárexporrőreinek (természetesen euróban), ugyanakkor Oroszországot nem hogy nem gyengítette, hanem kifejezetten erősítette. Az EU azoban megmakacsolta magát, komolyan fel sem merült az értekezleten, hogy érdemes lenne véget vetni a szankcióknak. Indokként azt hozták fel, hogy az eredeti ok, amiért az egész kereskedelmi adok-kapok kirobbant, nem szűnt meg: Ukrajnában továbbra is feszültség van. Így Európa nem tudná "arcvesztés" nélkül elhagyni a csatateret. Ha a minszki békefolyamat feltételei teljesülnének, akkor Európa meggondná magát.
Az oroszok válaszlépése, az európai agrár- és élelmiszeripari termékekre meghirdetett embargó (2014 közepén) két évre rendkívül nehéz helyzetbe sodorta az itteni exportorientált vállalkozásokat, a Bizottságnak több válságintézkedést is kellett tennie a helyzet orvoslására, ami az adófizetőknek nem kevés pénzébe került.
Így két-három év alatt szinte teljes önellátottsági szintet értek el a legtöbb termékből. Ennek volt és van is még ára - infláció és termékhamisítás -, de az orosz nép sokkal többet elvisel, mint amennyit például a francia.