Őszre sem javultak az árak a víziszárnyas ágazatban az elmúlt hónapokhoz képest, és se a kacsáért, se a libáért nem fizetnek többet a felvásárlók a magyar gazdáknak - mondta Szabó Miklós. A szakember még szeptember elején nyilatkozta, hogy a kacsáért 15-20 százalékkal, a libáért pedig 15 százalékkal fizetnek kevesebbet fizetnek a felvásárlók, mint egy évvel korábban. Akkor azt mondta, őszre magára találhat a piac, a kacsa és a liba iránti kereslet ugyanis ebben az időszakban általában magasabb, hiszen ezeknek a húsoknak ekkor van a szezonjuk. A nagy megugrás azonban nem történt meg, sőt az árak tovább csökkentek, ráadásul az ágazat pozíciója sem javult. A Márton-nap, illetve a közelgő Karácsony tehát nem segített a gazdálkodókon - tette hozzá.
Ez azt jelenti, hogy előfordulhat, hogy egyes területeken veszteséges termeléssel zárják majd az évet az ágazat szereplői - közölte az elnök. Hozzátette, az árak zuhanásának a madárinfluenza utáni túltermelés az oka, ha ugyanis az európai piacokon 500 ezer darab libával több jelenik meg, az már komoly következményekkel jár. Emiatt jelenleg úgy tűnik tartósan nagyobb a kínálat, mint a kereslet. A megnövekedett kínálati oldal egyébként elsősorban a lengyel termelésnek tulajdonítható, ott ugyanis hihetetlen gyorsan növekszik nem csak a baromfiágazat, de a víziszárnyas volumene is - emelte ki.
Szabó Miklós szerint a magyar víziszárnyas ágazat szempontjából fontos lenne a szövetkezés, illetve az integráció, és arra lenne szükség, hogy a termelők, a vágóhidak és a feldolgozók összeálljanak egymással. A világpiacon ugyanis csak így maradhat versenyképes a magyar piac. Ha nem történik meg a szerkezetváltás, akkor az ágazat el fog sorvadni - hangsúlyozta.