Riasztó tanulmányt jelentetett meg a rangos tudományos folyóirat. A Potsdami Klímakutató Intézet tudósai a Nature oldalán megjelent írásukban arra figyelmeztetnek, hogy az egy időben fellépő hőhullámok a Föld több éléskamráját is bajba sodorhatják. Ebben az esetben a globális gabonatermés negyede veszne oda. Különösképpen az USA nyugati területei, Nyugat-Európa, Oroszország nyugati fele és Ukrajna számíthat a klímaváltozás káros hatásaira.
A nemzetközi kutatócsapat specifikus hullámmintázatokat keresett a föld légkörében 9-16 kilométeres magasságban, 320 km/h-ás sebessséggel áramló légtömegek mozgásában. A planetáris légáramlatok kiterjedése és mozgása alapvető hatással van a gabonatermő körzetek időjárására. A kutatók célja az volt, hogy megbecsüljék, mi az esélye annak, hogy egy hőhullám egyszerre érje el a világ összes fontos gabonatermő körzetét. Ha ez megtörténne, a világ éleskamráiból az eddig termelt élelmiszer negyede tűnne el.
"Eddig nem gondoltunk rá, hogy globálisan is felléphetnek olyan légáramlási változások, amelyek a húszszorosára növelik annak az esélyét, hogy a legfontosabb termőkörzetekben hőhullámok tarolják le a termést" - mondta a kutatók egyike, Kai Kornhuber. Különösen Észak-Amerika nyugati fele, Nyugat-Európa és a Kaszpi-tenger térsége van kitéve annak a veszélynek, hogy a hőség és az aszály hosszabb távon a térségükben ragad.
- mondta Dim Coumou, az Amszterdami Szabadegyetem Környezettudományi Intézetének egyik kutatója. Ez természetesen általános áremelkedéshez vezetne a bolygón. Eddig azokban az években, amikor a planetáris légáramlásokban legalább két héten át észlelhető volt ez a mintázat, az érintett régiókban több mint 10 százalékkal csökkent a gabonatermés, de globálisan is 4 százalékos volt a terméskiesés. A klímamodellek még nem tudják megjósolni azt, hogy mikor jön el az a pillanat, amikor egyszerre minden fontos termőkörzetet sújt az aszály, de hogy létezik ilyen, az biztosra vehető az eddig lefuttatott elemzések alapján. A tanulmány arra irányítja rá a figyelmet, hogy globálisan is készülni kellene egy olyan helyzetre, amikor a mainál nagyobb területeket egy időben érint a kedvezőtlen időjárás.