Nem minden kertész tartja fontosnak, és szán időt a kert talajának vizsgálatára, pedig ha egészséges növényeket szeretnénk, ez a lépés elengedhetetlen - írja a balconygardenweb.com. A különböző talajvizsgálatok sokszor drágák lehetnek, nem feltétlenül van azonban szükség szakemberre az elvégzésükhöz, hiszen akadnak olyan praktikák, módszerek, amelyekkel mi magunk is leellenőrizhetjük termőföldünk minőségét, összetételét, textúráját, illetve pH-ját is.
Egyszerű, otthon is elvégezhető talajvizsgálatok
1. Tapintásteszt
Az otthoni talajvizsgálat során az első lépés minden esetben a tapintásteszt. Vegyünk a kezünkbe egy marék nedves, de nem vizes talajt a kertből, majd dörzsöljük szét a tenyerünkben. Ha sima textúrájú a föld, akkor iszapos, vályogos a talajunk, ha szemcsés érzetet hagy, akkor homokos, ha pedig ragadós a tapintása, akkor agyagos.
2. Nyomásteszt
A talajokat általában homokos, agyagos és vályogos kategóriákba sorolják. A homokos talaj általában gyorsan elvezeti a vizet, de nem tartja meg a nedvességet és a tápanyagokat, míg az agyagos talaj lassú vízelvezetésű, ugyanakkor tápanyagokban gazdag. Az ideális talajnak a vályogos tekinthető, ennek ugyanis a nedvességtartalma és a vízelvezető képessége is megfelelő a legtöbb növény számára. A nyomásteszthez vegyünk egy marék nyirkos, de nem vizes talajt a kertből, nyomjuk össze erősen, majd nyissuk szét a kezünket. Miután sikerült meghatároznunk a talajunk típusát, sokkal egyszerűbb lesz javítanunk a minőségén:
- Ha a talaj megtartja a formáját és eltörik, amint egy kicsit megnyomjuk, akkor gazdag, vályogos talajjal van dolgunk.
- Ha a talaj nyomás után megtartja az alakját, és nem törik szét, akkor agyagos talajunk van.
- Ha nyomás után szétesik, amikor kinyitjuk a kezünket, akkor az azt jelenti, hogy homokos a talajunk.
3. "Gilisztateszt"
A giliszták jelenléte sokat elmond a talaj minőségéről és egészségi állapotáról, hiszen általában olyan hasznos baktériumok előfordulását jelzik, amelyek jó hatással vannak a termőföldre. Ássunk egy körülbelül 50x50 centiméter nagyságú lyukat a talajba, majd emeljük ki ezt a szeletet. Ha 8-12 giliszta is van egy ekkora cikkben, akkor az azt jelenti, hogy nagyon jó állapotban van a talajunk. Ha ennél kevesebb gilisztát találtunk, akkor valószínűleg nincs elegendő tápanyag, illetve szerves anyag a földben, ilyenkor tehát érdemes pótolni ezeket.
4. Vízelvezető képesség ellenőrzése
Érdemes ellenőriznünk a talajunk vízelvezető képességét is, ha ugyanis nem megfelelő, akkor az gyakran a növények pusztulását is okozhatja:
- Ássunk egy 50x50 centiméter nagyságú lyukat a földbe.
- Töltsük fel vízzel a lyukat, hagyjuk teljesen lefolyni, majd töltsük fel vízzel újra.
- Ellenőrizzük folyamatosan, hogy mennyi időbe telik, amíg a víz teljesen felszívódik a talajba.
- Ha a víz több mint 6-12 órán keresztül vezetődik el a talajban, akkor az valószínűleg rossz vízelvezetésű.
5. pH-teszt
A talaj pH-ja háromféle - savas, semleges, vagy lúgos lehet. Ha a ph-érték 7 alatt van, akkor savas, ha 7 felett, lúgos, ha pedig pontosan 7, akkor semleges talajról beszélünk. Habár a kertünkben található föld pH-ját mi magunk is meg tudtjuk mérni, ahhoz, hogy az eredményt kiértékeljük, illetve a szükséges tápanyagok esetleges hiányát megállapítsuk, szakember bevonására lesz szükségünk.