Sok jó zöldség kis helyen is elfér, és mi sem bizonyítja ezt jobban mint, hogy például nagyjából már 130 négyzetméternyi kert elegendő annyi zöldség megtermeléséhez, amennyi elég egy négytagú családnak. A friss termések nemcsak az étrendünkbe illeszthetőek be nagyszerűen, hanem jó kikapcsolódást is nyújthatnak, miközben gondozzuk őket - írja a balconygardenweb. Sőt, a legtöbb esetben nem is kell hosszú hónapokat várnunk arra, hogy élvezhessünk munkánk gyümölcsét. A biztos siker érdekében az alábbi praktikákat érdemes bevetnünk:
1. Termesszünk nagyobb hozamú növényeket
Ha kevesebb hely áll rendelkezésünkre, válasszunk olyan zöldségeket, melyek nagyobb hozamot hoznak még a kisebb területeken is. De dönthetünk akár konténerbarát növények mellett is, melyek szintén jól alkalmazhatóak kis részeken. Például a karfiol esetében egyetlen darab sok helyet foglalhat el, míg ugyanakkora területen sokkal több babot takaríthatunk be. Jó választás lehet még a padlizsán, a retek, a mángold, a hagyma, a paprika és a padlizsán is. Sőt, ezeket nemcsak kertekben, hanem erkélyeken és teraszokon is termeszthetjük.
2. Alakítsunk ki függőleges kertet
Ha kicsi a veteményesünk, akkor ideális választás lehet az, ha olyan zöldségek mellett döntünk, melyeket lehet függőlegesen is termeszteni. Ilyen például a bab, az uborka, az eper, a paradicsom és a különböző gyógynövények is.
3. A függő kosárka is kitűnő választás lehet
Mindamellett, hogy igen mutatósak lehetnek az udvaron ezek a kosarak, még praktikusak is. Így élvezhetjük a lédús paradicsomot, chilit, salátákat és a gyógynövényeket egyaránt. Ez az egyik legideálisabb módszer, hiszen kis helyet foglalnak el és ékes díszei lehetnek az otthonunknak.
4. Játsszunk az oldalakkal és az árnyékkal
A bazsalikom például élvezi a forró napsütést is az árnyékot is - mondjuk egy paradicsom mellett. Éppen ezért érdemes kihasználni a lehetőségeket, és kombinálni a növényeinket: a retket, a borsót és a spenótot is érdemes együtt termeszteni a lassabban növekvő zöldségekkel, hiszen nem foglalják el egymástól a helyet és sok esetben még árnyékot is nyújtanak egymásnak.
5. Próbáljunk ki egyedi helytakarékos módszereket
Sokszor csak a kreativitásunkon múlik, hogy miként gazdálkodunk a területünkkel vagy a már nem használt tárgyainkkal. Például a gyógynövényeket termeszthetjük műanyag palackokban is - ezzel pedig nemcsak magunknak, hanem a környezetnek is jót teszünk. De használhatunk raklapokat, létrát vagy akár falra erősített konzervdobozokat, tényleg minden csak a fantáziánkon és az ízlésünkön múlik.