Az alma a magyarok egyik legkedveltebb gyümölcse, még ha az ágazat épp nehéz időket is él meg. Az elmúlt évek kedvezőtlen időjárási jelenségei, a tavaszi fagyok, a hőségek és a jégesők is komoly termésveszteségeket okoztak a termelőknél, de a problémák közé tartozik az ültetvények magas átlagéletkora, valamint a termőterület csökkenése is, ami szintén közrejátszik az alacsonyabb terméshozamokban. További gondot jelent, hogy magyar almanemesítés az elmúlt 10-15 évben ugyanis szinte teljesen leállt, az újabb magyar almafajták pedig alig vagy nagyon kis mennyiségben jelentek meg a köztermesztésben, amint arról Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke is beszámolt korábban az Agrárszektornak.
A magyarok azonban mindezen problémák ellenére is nagy almafogyasztók, és ha egy mód van rá, akkor a hazai fajták mellett teszik le a voksukat. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján szerint a magyarok fejenként évente 11-12 kg almát fogyasztanak el, ami 10 millió magyar lakossal számolva 110-120 ezer tonnát jelent. A termelő-fogyasztó közötti közvetlen értékesítéssel és az önellátásra termeléssel együtt a magyar étkezési almafogyasztás 140-150 ezer tonnára tehető. Ennek 80-90%-át hazai termesztésű almákból fedezik a fogyasztók, és csak a maradék 10-20%-ot elégítik ki importból.
Idén azonban nagyon gyenge termésre számítanak a szakemberek, mindössze 300-350 ezer tonna körüli átlagterméssel számolnak amelyből körülbelül 200 ezer tonna léalma lesz, a maradék pedig étkezési. Ez azonban jócskán elmarad az átlagos évekre jellemző 500-600 ezer tonnás terméstől. A FruitVeB tájékoztatása szerint, ha nem lesznek kimagaslóan jó árak, hogy kompenzálják a jelentős kieséseket, akkor nagyon sokan fogják abbahagyni az almatermesztést ebben az évben, mert egyszerűen elfogynak az anyagi tartalékaik, illetve maga a termelési kedv is.
Ahogy Kelemen Péter, a FruitVeB ügyvezetője szerint a fentebb már említett kedvezőtlen időjárás ellen csak a fejlesztésekkel lehetne védekezni, ám az üdítőkbe szánt gyümölcsök bevételéből szinte lehetetlen korszerű öntöző, fagyvédő berendezéseket vásárolni. Vagyis éppen a legnagyobb kockázatok ellen maradnak védtelenek a fák és válnak kiszolgáltatottá a gazdák is. A szakember úgy látja, hogy a jelenlegi sűrítményexport-mennyiség fenntartásához létfontosságú lenne elérni a teljes gépesítést, amelyhez jelentős támogatásokra lenne szükség.
De mire számíthatnak a fogyasztók?
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrisebb adatai szerint az alma ára a 2022. szeptember 5-11-i héten a Budapesti Nagybani Piacon kilogrammonként 284,17 forint volt. Az egyes almafajták kiskereskedelmi ára a következőképpen alakult: a Gala és az Idared kilója 582,33 forint volt, a Goldené 627,57, míg a Jonagoldot 599 forintért vásárolhatták meg a fogyasztók. Azonban felmerül a kérdés, hogy van-e ezeknél olcsóbb megoldás? És természetesen van, a már jól ismert "Szedd magad", illetve "Vedd magad" akciók. Az ezekben részt vevő termelőknél akár 200-400 forint/kilogrammos áron is hozzá lehet jutni a friss, magyar almához. Arról azonban érdemes előre tájékozódni, hogy az adott termelő vagy kertészet mikor látogatható, mit kell magunkkal vinni a szedéshez, illetve hogy be kell-e jelentkezni előre. Ebben nyújthat segítséget a Gyümölcsvadász nevű portál, ahol a mindenkori szezonális gyümölcsök "Szedd magad" akciói között lehet válogatni. És hogy melyek most az aktuális almaakciók? Mutatjuk!
Baranya megye:
Mozsgó - Győri Sándor, termelő
Borsod-Abaúj-Zemplén megye:
Monaj - dr. Szalma Julianna, termelő
Fejér megye:
Nagyvenyim - Venyim Gyümölcse Kft.
Győr-Moson-Sopron megye:
Hajdú-Bihar megye:
Bocskaikert - Dancsi Kertészet
Jász-Nagykun-Szolnok megye:
Kenderes - Kenderesi Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
Pest megye és Budapest környéke:
Nyáregyháza - Bagoly László, termelő
Somogy megye:
Zala megye:
Zalaegerszeg - Bognár Tibor, termelő