Ha főzünk vagy sütünk valamit burgonyából, semmi esetre se dobjuk ki a maradék szeleteket vagy a héjat a kukába, hiszen igazi kincset érnek - írja a balconygardenweb. Segítségével tulajdonképpen fillérekből turbózhatjuk fel a kertet vagy épp megóvhatjuk a nemkívánatos betolakodóktól. Most pedig nézzük, hogy mihez tudunk még vele kezdeni:
Rakjuk a komposztba
A burgonyahéjat és más zöldségmaradványokat sose dobjuk a kukába, tegyük őket a komposztba! Magas a nitrogéntartalmuk, ami segít felgyorsítani a bomlási folyamatokat. A burgonyahéj egyébként a nitrogén mellett foszfort, káliumot és kalciumot is tartalmaz, amelyek mind-mind fontosak a növények növekedéséhez.
Remek műtrágya alapanyag
A krumplihéj és „krumplivíz” természetes trágyaként szolgál a növények számára. Utóbbi a burgonyafőzés után marad vissza, és értékes tápanyagokat, például káliumot, foszfort és nitrogént tartalmaz. A burgonyavízben lévő kálium fontos a növények növekedéséhez. Elősegíti az erős gyökérfejlődést és a betegségekkel szembeni ellenállást, míg a foszfor nélkülözhetetlen a gyökérfejlődéshez, a magképződéshez és a fotoszintézishez.
A nitrogén a klorofill kulcsfontosságú összetevője, amely szükséges a fotoszintézishez és a növények egészséges növekedéséhez. Ez a víz különösen jó lehet a savas talajban virágzó növények számára, mint például a paradicsom, a paprika és az áfonya. A burgonyahéj is jó tápanyagforrás, magas a szervesanyag-tartalmuk, ami elősegíti a talaj szerkezetének és termékenységének javulását, megkönnyítve a növények tápanyag- és vízfelvételét.
Az igazi biomagindító
A burgonya biológiailag lebomló vetőmagindítóként is használható. Vágjunk félbe egy krumplit, majd vágjunk egy kis mélyedést a közepébe és adjunk hozzá földet és egy magot. Ha a palánta megnő, át is ültethetjük a burgonyát a kertbe.
Nagyszerű csigacsali
A burgonya héja csigacsaliként is használható, hiszen a csigákat vonzza a héjban lévő nedvesség. Ha ellepték a csigák a héjat, szedjük össze őket, és már tiszta is a kertünk.
Turbózzuk fel a talajt
A krumplihéj jó választás lehet, ha a talaj szerkezetén vagy termékenységén szeretnénk javítani. Ez annak köszönhető, hogy nagy százalékban tartalmaznak szerves anyagot, ami segíthet javítani a talaj nedvesség- és tápanyagmegtartó képességét. Ezenkívül gazdag nitrogénben, foszforban és káliumban, amelyek mind-mind fontosak a növények növekedésének szempontjából.