Bírálta az Európai Bizottságot, amiért "hagyja, hogy Ukrajna szabadon mozogjon az európai piacokon 20 millió tonna búzájával". A szlovén gazdák és szövetkezetek hét közepén tartott találkozóján, amelyen a Mezőgazdasági és Erdészeti Kamara tagjai is részt vettek, szóba került egy ukrán cég, amely 360-370 eurós tonnánkénti áron kínál búzalisztet, ami a gazdák képviselői szerint "aláássa a szlovén piacot". Az említett vállalat szlovén malmoknak és más potenciális vásárlóknak szlovén márkajelzéssel ellátott csomagolásban kínálja a lisztet. A résztvevők arra kérték a mezőgazdasági, erdészeti és élelmezésügyi minisztériumot, hogy ellenőrizze, megfelel-e a kínált ukrán búza és liszt az uniós előírásoknak.
Felszólították Irena Sinko minisztert, gondoskodjon arról, hogy Szlovénia megőrizze azt a 28 000 hektárnyi földterületet, ahol búzát termesztenek, továbbá közvetlen kifizetéseket várnak a felvásárlási ár (220 euró) és a termelési költségek (285 euró) közötti különbség kompenzálására. A gazdák arra is figyelmeztettek, hogy az idei árpa- és búzatermés nagyon gyenge lesz. A becslések szerint a szlovén gazdák átlagosan 3,5-5,5 tonna árpát takarítanak be hektáronként, a felvásárlási ár jelenleg 130 euró tonnánként.
Ez a termelési költségnek csupán a 60 százaléka. Ez nagyon aggasztó, mivel az idei termelés a magasabb műtrágyaárak miatt még drágább, mint a tavalyi
- mondta Kücan.
A búza esetében sem voltak ideálisak a körülmények. Az elmúlt hetek esőzései lelassították az érést, és megjelentek a kártevők. Bár a Mezőgazdasági Intézet becslése szerint az átlagtermés mintegy hat tonna lesz hektáronként, Kücan szerint a gazdák ennél alacsonyabb hozamra számítanak.