Mark Spencer brit mezőgazdasági miniszter szerint az agrártermelők januárig megkapják a Brexit utáni támogatásokat, miután az Egyesült Királyság EU-ból történő kilépését követően uniós pénzre már nem jogosultak.
A brit tárcavezető erről a northamptonshire-i Desborough-ban tartott megbeszélésen adott tájékoztatást. A tanácskozáson a helyi gazdák megosztották aggodalmaikat Spencerrel és elmondták, hogy az új kifizetési rendszer késedelmes bevezetése és a munkaerőhiány komoly nehézséget okoz számukra – írja a BBC.
Környezetvédelmi támogatás
"Biztosítani fogjuk, hogy a gazdák megkapják a fizetésüket" - mondta Spencer. A kormány fenntartható gazdálkodást ösztönző rendszere (Sustainable Farming Incentive, SFI) az Európai Unió (EU) által nyújtott támogatási kifizetéseket hivatott helyettesíteni, amelyekre a Brexit után a gazdák már nem lesznek jogosultak.
A program a környezet védelmét szolgáló projektekhez nyújt majd támogatást.
A gazdáknak azt mondták, hogy a régóta várt rendszer a múlt hónapban készül el, de azóta szeptember közepéig elhalasztották. Spencer a West Lodge Farm Parkban tartott találkozón a gazdák egy csoportjának elmondta, hogy a kifizetéseket jóváhagyják, amint a program elindul, de "lehet, hogy a tényleges készpénzt csak decemberben vagy januárban kapják meg a bankban".
Elszálló költségek és munkaerő-hiány
Azt mondta: "Biztosítani fogjuk, hogy a gazdák megkapják a kifizetéseket, és bizalmat kapnak ahhoz, hogy a terményeket úgy vessék be, ahogyan azt mi szeretnénk". Sarah Bell, aki Corby közelében gazdálkodik, azt mondta: "Hét éve várunk erre az ígért rendszerre.” Rachel Fyfe clipstoni gazdálkodó a BBC-nek elmondta: „A költségeink az egekbe szöktek. A műtrágya ára tonnánként 260 fontról 900 font feletti csúcsra emelkedett."
A pénteki ülésen szó esett a mezőgazdasági munkaerőhiányról is - a miniszter elmondta, hogy a kormány több szezonális vízumot bocsát rendelkezésre, hogy külföldről hozzanak be munkaerőt.