Izland Westfjords régiójában, egy halgazdaságnak sosem látott méretű tengeri tetűfertőzéssel kell szembenéznie. A rákszerű paraziták kártétele olyan mértékű, hogy már most jelentős mennyiségű halat kellett idő előtt leölni - írta meg a Világgazdaság a The Guardian értesülései alapján. Mint írták, a paraziták legfeljebb 12 karámot fertőztek meg, amelyekben az elmúlt egy hónapban mintegy egymillió hal fordult meg.
A halakat az úgynevezett lazactetű támadta meg, amelyek csak lazachússal táplálkoznak, amelynek során nyílt sebeket okoznak a halak testén. A kártevők jelenléte extrém esetben tömeges halpusztulással is járhat. Berglind Helga Bergsdóttir, az izlandi élelmiszer- és állategészségügyi hatóság, a Mast halbetegségekkel foglalkozó specialistája elmondta, hogy ilyen magas tetűfertőzöttségre Izlandon még nem volt példa.
Irtják a tetvet, de az nem adja magát könnyen
A szakember elmondta, hogy a Mast már vizsgálja az ügyet. Berglind Helga Bergsdóttir szerint aggasztó, hogy a rovarirtó nem pusztította el az összes tetűt, és a fertőzés tovább nőtt, így két-három hét alatt óriási mértékben megszaporodott a tetvek száma. A specialista szerint ezek a tetvek könnyen alkalmazkodnak és egyik módszerük a mutáció, különösen, ha gyógyszereket alkalmaznak ellenük.
A lazactetvek fertőzöttsége rohamosan növekedett az elmúlt időszakban Norvégiában, Skóciában és Izlandon is. Idén nyolc szabadkarámos gazdaság kapott engedélyt rovarölő szerek, köztük emamektin, azametifosz és deltametrin használatára.
Nem kell meglepődni rajta, de létezik a lazacárindex
A lazac olyan népszerű termék, hogy például a Nasdaq tőzsdén vezetik az árindexét, amely egyelőre nem mutatja, hogy hatása lenne az izlandi kártevő inváziójának. De ha már egy olyan hatalmas lazactermelő területét érintené a fertőzés, mint Norvégia, az hatással lehetne a lazac árára, akár a magyar üzletekben is. A skandináv ország a világ lazactermelésének több mint felét adja: ez halak százmillióit jelenti, évi csaknem 2,5 millió tonna mennyiségben. Ezzel szemben az izlandi termelés tavaly 45 ezer tonnát tett ki.
A Nasdaqon a november 1-jén közölt heti index szerint a kibelezett lazac kilója 80,1 norvég koronába került, azaz 2550 forintba. Az év elején még 130 korona volt az ár, a nyár végére 70 korona környékére csökkent, azóta inkább emelkedik, de a héten elindult újabb csökkenést aligha a vízitetvek fogják megtörni.