A Mexikó északnyugati részén található Sonora államban észlelték idén először a madárinfluenza megjelenését egy baromfifarmon. A járvány a 90 ezer tojótyúkból álló állományból 15 ezret elpusztított, a többi madarat pedig levágták - közölte a párizsi székhelyű WOAH a mexikói hatóságokra hivatkozva. Közölték, a magas patogenitású H5N1-es madárinfluenza idei szezonbeli első kitörését jelentették a Cajeme település egyik baromfitenyésztő egységéből. Hangsúlyozták, a vírus a hús- vagy tojásfogyasztás során nem veszélyes az emberre.
A mexikói mezőgazdasági minisztérium szerdán közleményben közölte, hogy karantén van érvényben annak érdekében, hogy megakadályozzák a kór terjedését, ugyanakkor elmondták azt is, hogy a betegséget egy három kilométerre lévő, 54 ezer madarat tartó másik farmon is kimutatták, ahol a fertőtlenítés folyamatban van - írja a Reuters.
Mexikó a világ 10 legnagyobb csirkehústermelője közé tartozik, ám az amerikai GAIN ügynökség szerint a csirkehúsának csak kevesebb mint az 1 százalékát exportálja. Azonban a rendkívül fertőző vírus terjedése aggodalomra ad okot a kormányoknak és a baromfiiparnak egyaránt, a korábbi évek madárinfluenza okozta pusztítása ugyanis világszerte gondokat okozott az ellátásban, illetve növelte az élelmiszerárakat is.
A mexikói állambiztonsági hatóságok a október elején megerősítették a H5N1 madárinfluenza első vadon élő madárnál észlelt megjelenését azt követően, hogy vírusmentesnek nyilvánították az ország baromfitelepeit. Ez utóbbi azt követően történt, hogy Mexikó tavaly nagyszabású madároltási kampányt indított a magas kockázatú területeken, köztük Sonorában, hogy megakadályozzák a H5N1 vírus terjedését. Arról jelenleg is folynak a vizsgálatok, hogy a 2022-ben alkalmazott vakcina hatékony-e a 2023-ban behurcolt vírussal szemben.