Az idei évben a legfontosabb trend a szántóföldi növénytermesztésben a jövedelmezőség csökkenése volt, amelyet a korábbi, magasabb inputköltségek és a csökkenő terményárak, valamint a stagnáló kereslet okozott. Nem segített az ágazatnak a magas kamatkörnyezet sem – mondta el a Corteva Agriscience kedden megtartott online eseményén Sergii Kharin, a vállalat magyarországi ügyvezető igazgatója. A cégvezető előadásában kifejtette:
míg Magyarországon a búza vetésterülete 2023-ban 8%-kal nőtt, a kukorica vetésterülete jelentősen, csaknem 20%-kal csökkent, és 800 000 hektár alatt maradt. A napraforgó vetésterülete csaknem megegyezett a tavalyival. A repce vetésterülete ugyanakkor 5%-kal csökkent 2022-hez képest.
Kevesebb vetőmag és növényvédőszer
A vetőmagpiac méretének alakulása megegyezett a vetésterület változásával. A kukorica jelentős vetésterületének csökkenése a 3 növény (kukorica, napraforgó, repce) piacának csökkenéséhez vezetett. A vetőmagok átlagos ára 2023-ban jelentős (piaci szegmenstől függően 20-30%-os) áremelkedést mutatott az előző évhez képest.
A gabonafélék esetében a növényvédőszerek piaca 2022-hez képest mintegy 26%-kal nőtt. A napraforgó esetében ez a piac értékben stagnált, a kukorica esetében viszont a növényvédő szerek felhasználása összességében, jelentősen, 27%-kal csökkent.
Összességében a talajfertőtlenítő szerek értéke a napraforgó és a kukorica vonatkozásában 10%-kal csökkent. A repce esetében a növényvédő szerek piaca mintegy 7%-kal zsugorodott.
Erősödhet jövőre a kereslet
Az előadásból kiderült: jelenleg erős globális kereslet tapasztalható a mezőgazdasági alapanyagok iránt és rekordszintű a kereslet a gabona, az olajos magvak és a hústermékek iránt a 2023-24-es termelési évben. 2023-ban rekordszintű volt a kereslet a bioüzemanyagok iránt is, 2024-ben ebben várható további növekedés is.
A világ nagy termőterületeit illetően elmondható, hogy az amerikai készlet-felhasználás arányok több szójabab-ültetvényt jeleznek. Összességében rekordot jelentő szójatermés várható a nyugati féltekén, miközben a globális kereslet továbbra is erős, bár a regionális termelés változó. Fontos, hogy minden idők második legjelentősebb észak-amerikai kukoricatermelése következhet a 2023-24-es szezonban. Az EU-ban ugyanakkor a kukoricatermelés még mindig 20%-kal marad el a 2021/2022. évi termeléstől – hangzott el.
Az innováció segít a volumennövekedésben
A Corteva eddigi 2023-as globális nettó árbevételéről Sergii Kharin elmondta: ez mindeddig mintegy tizedével esett vissza, ám a piaci folyamatok fényében ez természetesnek mondható, a cég versenytársainál is hasonló helyzetet láthatunk. Az európai és közép-ázsiai térségben ugyanakkor az árbevétel növekedett. Hozzátette:
Itt az új és egyedi termékek iránti keresletnek köszönhető volumennövekedés, amelyet ellensúlyoz az Oroszországból való kivonulás. Az árképzéssel kapcsolatos intézkedések az egész régióban ellensúlyozták az inputköltségek és a devizahitelek kedvezőtlen hatását.
Erős pozíciók a biológiai termékek piacán
Az eseményen Maria Cirja, a vállalat marketing vezetője beszámolt a Corteva akvizícióiról is. Mint emlékeztetett, a vállalat a biológiai növényvédelem terjedéséből és a fenntarthatósági elvárásokból következő piaci folyamatokra reagálva két, az érintett területen tevékenykedő céget is felvásárolt, és jelentős növekedést vár ezen a téren az elkövetkező másfél évtizedben.
A spanyol Symborg és az amerikai Stoller révén egy kisebb startup és egy kifejezetten nagy, 50 országban jelen lévő cég került a Cortevához.
A Symborg mikrobiológiai, biostimulátor termékek területén erős, a jobbára az amerikai kontinensen ismert, világszinten jelentős Stoller pedig széles szortimenttel rendelkezik a növénytermesztéshez kapcsolódó termékek piacán.
A Corteva Agriscience termékfejlesztéseiről szólva ismertette az új termékeket, és azok előnyeit, amelyek a herbicid-rezisztens fajták, a biostimulátorok és a gyomirtó-szerek terén is új lehetőséget kínálnak a termelőknek.
Jövőre jobb év jöhet
Az Agrárszektor kérdésére Sergii Kharin az eseményen kifejtette: nehéz megmondani, hogy a növénytermesztők profitabilitása javulhat-e érdemben a 2024-es esztendőben. Az inputanyagok árában ugyanakkor nem várható jelentős csökkenés, miközben a piaci folyamatok azt jelzik, hogy például a napraforgó és a kukorica ára emelkedhet a jövőben.
Ez pozíciójavulást eredményezhet a termelőknek.
Sergii Kharin az Agrárszektor kérdésére elismerte, hogy a magas fehérjetartalommal rendelkező búza iránti kereslet „érdekes terület”, amely a piac és a fogyasztók elvárásai miatt is tartósan emelkedhet a következő években.