A dátum törvénybe iktatásával biztonságot adunk a juhtenyésztőknek és az ellátási láncnak
- mondta Murray Watt mezőgazdasági miniszter szombati nyilatkozatában.
A bejelentéssel a munkáspárti kormány elkötelezte magát a vitatott gyakorlat fokozatos megszüntetése mellett, annak ellenére, hogy a mezőgazdasági csoportok szerint a lépés miatt emberek veszítik el a munkájukat, és a mezőgazdasági közösségek tönkremennek.
Támogatják az átmenetet
Watt elmondta, hogy öt év alatt 107 millió ausztrál dollárt ajánlanak fel átmeneti csomagként az iparág felszámolásában érintett emberek, köztük a juhtenyésztők támogatására.
"Már most letesszük a támogatást az asztalra, hogy az emberek elkezdhessék a tervezést és a cselekvést" - tette hozzá a mezőgazdasági miniszter.
A tilalom bevezetését célzó jogszabályokat a szövetségi parlament jelenlegi ülésszakában vezetnék be, mondta Watt. A fokozatos kivonás nem vonatkozik más állattenyésztési exportágazatokra, például az élő szarvasmarha exportjára, és nem vonatkozik az élő juhok légi úton történő kivitelére sem.
A gazdákat sokkolta a döntés
A gazdákat képviselő nemzeti szervezet, a Nemzeti Gazdaszövetség (NFF) szerint tagjait "sokkolta" a fokozatos kivonás ütemezése.
"Murray Watt úgy döntött, hogy a katasztrófába vezető gyorsvonatra foglal bennünket" - mondta Tony Mahar, az NFF vezérigazgatója egy nyilatkozatban.
Ausztrália élő juh kereskedelme, amelynek központja az ország hatalmas Nyugat-Ausztrália államában van, az 1990-es években és a 2000-es évek elején évente mintegy 5 millió juhot szállított, de ez a szám fokozatosan csökkent.
Tavaly Ausztrália 684 ezer juhot exportált, mintegy 50 millió dollár értékben, derül ki az ausztrál kereskedelmi adatokból.
Botrányos esetek és felháborodás
A legtöbb birkát a Közel-Keletre szállítják, mintegy kéthetes hajóúttal. A fő exportcélországok Kuvait, Izrael és az Egyesült Arab Emírségek.
Állatvédő csoportok évek óta szorgalmazzák az Ausztráliából érkező szállítmányok megszüntetését. 2018-ban a közvélemény felháborodása mintegy 2400 juh hőstressz miatti halála miatt szigorúbb állatjóléti előírásokra szólított fel.
Januárban egy Izraelbe tartó, mintegy 14 000 juhot és 2000 szarvasmarhát szállító hajó Ausztrália partjainál rekedt a tikkasztó hőségben, miután kénytelen volt megszakítani a Vörös-tengeren való áthaladást, ami újabb felháborodást váltott ki az ágazatban az állatjólét miatt aggódó emberekből.