Idén az időjárás miatt szokatlanul korán, már június közepén országszerte elkezdődött az aratás, ráadásul a korábbi félelmek sem igazolódtak a raktárkapacitásokat illetően - az élénkülő kivitelnek köszönhetően a raktárak szinte ki is ürültek mostanra. Mint azt Feldman Zsolt az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára néhány hete tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a közelmúltban a gabonakivitel visszanyerte a lendületét, így a visszajelzések szerint a belföldi raktárak kihasználtsága az aratás kezdetére 10 százalék alá csökkent.
Csökkent a vetésterület
Az államtitkár akkor azt is közölte, hogy az egységes kérelmek alapján a nyári aratású növények vetésterülete csökkent. Tavalyhoz képest őszi búza 864 ezer hektáron, 18 százalékkal kisebb területen terem, az őszi árpa 260 ezer hektáros területe majdnem 35 százalékkal kisebb éves összevetésben. Az őszi betakarítású növények vetésterülete ugyanakkor majdnem 11 százalékkal nőtt, összességében eléri az 1,7 millió hektárt.
A hozamok kisebbek a vártnál
Az árpa aratása befejeződött, több termelő is jelentette a napokban, hogy hamarosan az őszi búzával is végeznek. Ott van helyenként probléma, ahol az esők kicsit lassítják az aratást – mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke hozzátette:
Sajnos el lehet mondani, hogy a terméshozamok mindenütt elmaradnak a várakozásoktól, és a vártnál egy kicsit kevesebb a malmi minőség aránya is.
A hozamokról szólva kijelentette: a gyengébb termést produkáló területeken három és fél, esetleg négy tonnás termést arattak, a jobb táblákon hét tonna körüli mennyiséget takarítottak be. Nagy ugyanakkor a szórás országosan, de még a táblákon belül is, elsősorban amiatt, hogy egyenetlen volt a csapadék eloszlása.
Magasabb árakra várnak
Az elnök országosan közepes termésre számít, a mostani adatok szerint úgy becsülhető, hogy közel ötmillió tonna búza termett idén Magyarországon.
A közepes eredmények hátterében Petőházi Tamás szerint a pockok őszi, illetve tél végi kártétele, a decemberi nagymennyiségű csapadék áll, és az, hogy a kalászosok bokrosodása nem volt megfelelő sok helyen. A korábban valószínűnek tartott inputanyagokkal történő spórolást nem látta jelentősnek az elnök, a fejtrágyát a termelők megadták a növényeknek.
Az árakról szólva elmondta: jelenleg minőségtől függően 65 és 75 ezer forint közötti tonnánkénti szintek jellemzőek a búza esetében, de jellemzően a gazdák kivárnak az értékesítéssel, az árak emelkedésére számítva.
Azt szeretnék, hogy az árak eljussanak arra a szintre, hogy jövedelmet jelentsen az értékesítés. A takarmánybúza esetében a telephelyi árnak 70 ezer forint felett kellene lennie, akkor a termelők már szívesen eladnák a termést.
Ez természetesen átlagárat jelent, az egyes gazdaságoknál jelentősen eltérően alakultak a költségek és a hozamok tekintetében is nagy szórás látható.