Az Agrárkamara egy korábbi cikkében kifejtette, mi is vis maior valójában, és a mezőgazdaságban mely körülmények együttes fennállásának kell teljesülnie ahhoz, hogy a termelő az őt ért kára mellett ne essen el a vállalt, de nem teljesített kötelezettségek után járó támogatásoktól. Ugyanakkor felhívták arra is a figyelmet, hogy minden esetben tisztázni kell, hogy valóban van-e olyan kötelezettségvállalás, amelynek teljesülésére a bekövetkező vis maiornak hatása van.
A NAK most a vis maior egyes eseteinek részletes kifejtésére vállalkozott, például a kedvezményezett hosszú távú munkaképtelenségének fennállására. Mint írták, előfordulhat olyan eset, amikor a támogatást igénylő balesetből vagy egészségkárosodással összefüggő és gyógykezelést igénylő állapotából adódóan hosszú távú munkaképtelensége lép fel és ezáltal az agrártámogatási jogviszonyból eredő kötelezettségvállalásait nem tudja teljesíteni, függetlenül attól, hogy erre az időtartamra táppénzben részesül vagy sem.
A vis maior eseményt egészségügyi dokumentációval kell igazolni az alábbiak szerint:
- több résztevékenységből álló, összefüggő ellátási folyamat végén vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást követően az ellátás adatait összefoglaló zárójelentéssel; vagy
- járóbeteg-szakellátási tevékenység befejezésekor, a beteg ellátásával és gyógykezelésével kapcsolatos összefoglaló adatokat tartalmazó ambuláns ellátási lappal,
amelyek tartalmazzák többek között a kórelőzményre, a diagnózisra, a kapcsolódó vizsgálatra, annak eredményére, illetve az elvégzett beavatkozásokra vonatkozó adatokat. Tartalmazzák továbbá a kezelés időtartamára, illetve adott esetben a munkaképtelenség várható megszűnésének idejére vonatkozó információkat.
Az igazolásokból egyértelműen ki kell derülnie, hogy az esemény valóban előre nem látható volt, valamint az érintett valóban nem tud eleget tenni a korábban tett vállalásainak.
Amennyiben az érintett a fenti okok miatt megváltozott munkaképességű személynek minősül, illetve rehabilitációja szükséges, akkor a kérelemhez csatolni kell a rehabilitációs hatóság által kiállított igazoló dokumentumot, a rehabilitáció indokoltságát. A Magyar Államkincstár közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a háziorvos által kiállított orvosi igazolás, valamint az úgynevezett táppénzes papír önmagában nem elégséges a vis maior esemény igazolásához.