Amennyiben az állatállományban olyan elháríthatatlan esemény következik be, amelyre vonatkozóan az állatorvosnak nincs bejelentési kötelezettsége (pl. nem betegségből, járványhelyzetből adódó elhullás, kényszervágás, leölés) a hatósági állatorvos, illetve a helyi önkormányzat jegyzője felé, akkor a gazdálkodónak csatolnia kell a szolgáltató állatorvos által olvasható módon kiállított, a vis maior eseményt alátámasztó igazolást, amely tartalmazza az érintett állatállomány vagy állategyed azonosító adatait, a vis maior esemény pontos leírását, bekövetkezésének dátumát. Az igazolásból derüljön ki, hogy a gazdálkodó minden általános kötelezettségének eleget tett az állatállománnyal kapcsolatban, így a bekövetkező esemény a gondosság ellenére következett be - írja a NAK. Az igazolás mellett beküldhető egyéb dokumentum is: pl. laboratóriumi vizsgálat eredménye, boncolási jegyzőkönyv.
Hivatalok közötti adatátadás által megvalósuló igazolás
Az alábbi esetekben a bejelentést követően a MÁK (NKÜ) és az illetékes, hatáskörrel rendelkező hatóság - élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi feladatkörében eljáró vármegyei kormányhivatal járási hivatala - állásfoglalása adja meg a vis maior esemény igazolhatóságát.
- az állatállomány egy részét vagy teljes egészét sújtó járványos, fertőző megbetegedés vagy elrendelt járványügyi intézkedés esete;
- a megfelelő gondosság ellenére az állatállomány egészének vagy egy részének elhullása, vagy kényszervágásának esete
Fontos! A jogszabályok a gazdálkodók számára bejelentési kötelezettséget írhatnak elő (pl. állatállományt érintő járványos, fertőző megbetegedések bejelentése az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatóságnak). A bejelentés elmulasztása a vis maior esemény bekövetkezésének - a végrehajtásban közreműködő szerv által történő - igazolását teszi lehetetlenné, amely igazolás hiánya a vis maior esemény elfogadását akadályozza meg.