A távoli déli sarkvidék egy része a globális felmelegedés következtében drámai mértékben „zöldül”, állítják tudósok egy friss tanulmányban. A USA Today által ismertetett kutatás eredményei szerint az Antarktisz növénytakarója az elmúlt négy évtizedben a műholdfelvételek alapján több mint tízszeresére nőtt. Thomas Roland, a tanulmány társszerzője és a brit Exeteri Egyetem munkatársa megjegyezte, hogy a tájat továbbra is túlnyomórészt hó, jég és szikla borítja és csak egy apró része kezdett el zöldülni - írja az ATV.
De ez az apró töredék drámaian megnőtt - ami azt mutatja, hogy még erre a hatalmas és elszigetelt 'vadonra' is hatással van az ember okozta éghajlatváltozás
- mondta. Minél melegebb az Antarktisz, annál zöldebb lesz: a tanulmány szerint a déli kontinensen az elmúlt 60 évben jelentős hőmérséklet-emelkedés figyelhető meg. A felmelegedés mértéke a Nyugat-Antarktisz és az Antarktiszi-félsziget területein a legnagyobb, és sokkal gyorsabb, mint a globális átlagos felmelegedés. A félszigeten 1950 óta a hőmérséklet több mint 3 Celsius-fokkal nőtt, ami jóval magasabb emelkedés, mint a világ más részein tapasztalt. Az Antarktiszi-félsziget pedig a globális átlagot meghaladó mértékben melegszik, és a tanulmány szerint egyre gyakoribbak a szélsőséges hőséges események a régióban.
A tanulmány társszerzője, Olly Bartlett, a Hertfordshire-i Egyetem munkatársa elmondta:
Az Antarktiszon a talaj többnyire tápanyagban szegény vagy egyáltalán nem létezik, de a növényi élet növekedése szerves anyagot fog hozzáadni, és megkönnyíti a talajképződést - potenciálisan megnyitva az utat más növények számára. Ez megnöveli a nem őshonos és invazív fajok beérkezésének kockázatát, amelyeket esetleg turisták, tudósok vagy a kontinens más látogatói visznek magukkal.