A CDC pénteki közleménye szerint a járvány elsősorban a nyugati és középnyugati államokban koncentrálódik.
Az első megerősített esetet szeptember 27-én jelentették, a legutóbbit pedig október 10-én. A megbetegedettek mindegyike arról számolt be, hogy a tünetek jelentkezése előtt a McDonald's-ban étkeztek.
A gyorsétterem-lánc a hét elején ideiglenesen kivonta a Quarter Pounder hamburgereket és a frissen szeletelt hagymát az amerikai üzletek mintegy ötödéből. A nyomozók azt vizsgálják, hogy a hagyma lehet-e a fertőzés forrása.
A McDonald's közlése szerint az érintett üzletek a hagymát egyetlen közös beszállítótól, a kaliforniai Taylor Farms-tól szerezték be. "Biztosítani fogjuk, hogy minden áldozat teljes kártérítést kapjon a veszteségeiért, és hogy a McDonald's és beszállítói véglegesen kijavítsák azokat az egészségügyi szabálytalanságokat, amelyek miatt az ételek E. colival szennyeződtek" - nyilatkozta Ron Simon, az első, McDonald's ellen indított per ügyvédje.
A CDC szerint a McDonald's és a Taylor Farms által tett intézkedéseknek köszönhetően "a lakosságot érintő kockázat nagyon alacsony". Ennek ellenére más éttermek is óvintézkedéseket tettek: a Yum! Brands egyes Taco Bell, Pizza Hut és KFC éttermeiből, valamint a Burger King üzleteinek körülbelül 5%-ából eltávolították a friss hagymát.
Az E. coli baktériumok egy része súlyos megbetegedést okozhat. A tünetek közé tartozik a súlyos, néha véres hasmenés, gyomorgörcsök, hányás és láz. A fertőzés egyes esetekben veseelégtelenséghez is vezethet. A tünetek általában három-kilenc nappal a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után jelentkeznek.
A járvány kitörése negatívan hatott a McDonald's részvényeire, amelyek 7%-os eséssel nyitottak szerdán. A vállalat szerint még korai lenne megmondani, mennyire károsítja az eladásokat, de úgy véli, hogy a problémát sikerült eltávolítani az ellátási láncból.