Jön az agrárfinanszírozási boom 2025-ben?

Jön az agrárfinanszírozási boom 2025-ben?

Az agrárfinanszírozás az utóbbi években jelentős átalakuláson ment keresztül, amit a beruházási hitelek alakulása, az infláció, valamint a változó környezetre reagáló agrárvállalkozások igényei egyaránt befolyásoltak. A 2025-ös évre vonatkozóan pedig elmondható, hogy a második felétől a pályázatokhoz kapcsolódó beruházások megvalósításával egyidejűleg jelentős felívelés várható– mondta el az Agrárszektornak dr. Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója. A téma jelentős szerepet tölt be az idei Agrárszektor konferencián is, amelyet december 3-5 között rendez meg a Portfolio.

Az agrárhitelezés terén a beruházások és a forgóeszköz-finanszírozás közül kétségkívül a forgóeszköz-finanszírozás vált uralkodóvá az elmúlt időszakban, ugyanakkor az előrejelzésekkel ellentétben a beruházási hitelek sem tűntek el teljesen.

Az idei évben a fő megoldandó probléma az volt, hogy az inputanyagok drágultak, az eladási árak pedig csökkentek, és ezért szükséges volt, hogy a bankok kipótolják a vállalkozások forrásait, főleg a növénytermesztésben

– mondta el az ügyvezető igazgató, majd hozzátette, hogy bár valóban a forgóeszköz-hitelezés került előtérbe, az elmúlt évek támogatott beruházásai, valamint a földvásárlási hitelek fenntartották a beruházási aktivitást.

A támogatott hitelprogramok, mint például az Agrár Széchenyi Kártya, az első félévben különösen népszerűek voltak, míg a második félévben lassulás volt érzékelhető. Ennek oka többek között az, hogy „akinek szüksége volt rá, és lehetősége nyílt, az fölvette a támogatott hitelt már tavaly, illetve az idei év első félévben”.

Stabil maradt a portfólió

Az AVHGA portfólióminősége az agrárszektort érő nehézségek ellenére csak enyhén romlott az elmúlt időszakban, amiből az ügyvezető igazgató szerint az ágazat relatív stabilitására is lehet következtetni.

Nagy bedőlések továbbra sincsenek az agráriumban, bár jól érzékelhetően elindult egyfajta koncentráció.

Az Alapítvány által biztosított hitelállomány az utóbbi évtizedben megháromszorozódott, jelenleg körülbelül 630 milliárd forintot tesz ki. „Ahhoz képest, hogy az összállományunk mennyire nőtt, a beváltások száma és volumene nem emelkedett meg drámai mértékben” – tette hozzá.

EZ IS ÉRDEKELHET

Új lehetőséget hoznak a pályázatok

A jelenleg aktuális élelmiszeripari pályázatok körül kialakult várakozások jól tükrözik az agrárszereplők reményeit. „Mindenki nagyon sokat vár ezektől a pályázatoktól, és óriási túligénylés tapasztalható” – hangsúlyozta a cégvezető, ugyanakkor hozzátette, hogy bár a pályázatok népszerűsége töretlen, a beruházások megvalósítása továbbra is kihívást jelent.

Az ügyvezető igazgató szerint a pályázati források elnyerése mellett a hitelképesség és a banki együttműködés is kulcsszerepet játszik a sikerben. „Pályázni is nehéz, de banktól hitelt kapni talán még nehezebb” – fogalmazott, kiemelve, hogy a jövő év második félévben várható a pályázati beruházásokhoz kapcsolódó hiteligények megjelenése.

Az AVHGA szerepe az agrárfinanszírozásban

Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány az elmúlt években főként támogatott hitelezési konstrukciók mögött biztosított garanciát. „Az ügyletek nagy része az Agrár Széchenyi Kártya programhoz és az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ termékhez kötődik” – mondta dr. Herczegh András.  A szakember kiemelte továbbá, hogy a Vidékfejlesztési Program időszaka alatt is számíthattak a gazdák az Alapítvány kezességére, több ezer beruházást támogattak az elmúlt években, a továbbiakban pedig a KAP Stratégiai Terv által elérhető források eredményes felhasználása és a beruházások sikeres megvalósítása a cél.

A nemrégiben megjelent pályázatok által indított új beruházási lehetőségek további bővülést hozhatnak, mind az élelmiszeripar, mind pedig a mezőgazdasági infrastruktúra fejlesztése terén. Ezek a lehetőségek azonban még váratnak magukra, hiszen

az első fecskék jövőre a harmadik negyedévben jelenhetnek meg, míg a további ügyletek inkább a következő időszakban lesznek láthatók.

A 2025-ös évmásodik felében jöhet az élénkülés

Az ügyvezető igazgató úgy véli, az agrárfinanszírozás előtt álló legnagyobb kihívások közé tartozik az infláció leküzdése, a piaci stabilitás fenntartása, valamint a banki és a pályázati folyamatok közötti összhang megteremtése. Az ügyvezető igazgató optimista a jövőt illetően, hiszen véleménye szerint

a mezőgazdasági fejlesztések óriási forrásigénye indokolja, hogy a beruházási hitelezés tovább növekedjen.

Az agrárágazat számára kiemelten fontos, hogy a pályázati források mellett a hitelintézetek is támogassák a vállalkozásokat, különösen a korszerűsítési és az infrastrukturális beruházások terén. Az AVHGA szerepe ebben is meghatározó, hiszen kezességvállalásával hozzájárul az agrárszektor pénzügyi stabilitásához azzal, hogy megkönnyíti a hitelfelvételt a kockázatok mérséklése révén.

Mint elmondta, a következő időszakban az agrárfinanszírozás folyamatos alkalmazkodása és innovációja biztosíthatja a szektor fenntartható fejlődését, amely nemcsak a mezőgazdasági szereplők, hanem a teljes magyar gazdaság számára is jelentős előnyökkel járhat.

Arra számítok, hogy az idei év végén és 2025 első félévében a hitelezés még egy kicsit visszafogottabb lesz, utána azonban valószínűleg egy nagyobb hullám jön az agrárfinanszírozásban, még nagyobb, mint amit a Vidékfejlesztési Program projektjeinél tapasztaltunk.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. december 31. 14:06