2024. december 20. péntek Teofil
Nagy változás jöhet 2025-től: könnyítést kaphatnak ezek a magyar gazdák

Nagy változás jöhet 2025-től: könnyítést kaphatnak ezek a magyar gazdák

agrarszektor.hu
Bár Magyarország a drónozás szabályozása terén az Európai Unió élvonalába tartozik, még bőven van hova fejlődni. A 2025-ös év várhatóan a gazdák által régóta várt könnyítéseket hoz majd ezen a téren - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián. Az ágazat különböző szegmenseit képviselő szakemberek szerint óriási lehetőségek rejlenek mind a monitoring, mind a permetező drónokban, de nagyobb rugalmasságra lenne szükség a jogszabályi keretben. A kerekasztal-beszélgetésen szó esett arról is, hogy hol tart itthon és az EU-ban a drónos növényvédelem, mely kérdésekre adhatnak választ a drónok, és hogy melyek azok a kihívások, amelyekkel a döntéshozóknak és az ágazat szereplőinek mindenképp foglalkozniuk kell.

Ludvigh Károly, az ABZ Innovation Kft. ügyvezetője előadásában elmondta, hogy a vállalkozás négy alappillért szem előtt tartva próbálja megoldani a teljes körű szolgáltatást: ezek a hatékonyság, az oktatás, a minőség és a megbízhatóság. A szakember beszélt arról is, hogy Magyarország a drónozás szabályozásában európai szinten az élen jár, de még mindig jelentősek a korlátozások ezen a téren. A technológia előrébb jár, mint a szabályozási környezet. Ma már lehet műveleti engedéllyel és sztenderd forgatókönyvvel drónokat üzemeltetni, de még vannak olyan akadályok, amelyeknek már nem kellene lenniük - mondta a Ludvigh Károly, hozzátéve, hogy napjainkban jelentős nyomás nehezedik a gazdákra, akiknek magas minőséget kellene előállítaniuk, fenntartható módon és alacsony költségekkel. Az igények folyamatosan nőnek, de a klímaváltozás sem könnyíti meg a termelők dolgát. Ezekre a kihívásokra lehetnek megoldások a drónok. Ezeknek zéró a taposási káruk, olyan területekre is lehet velük hatóanyagot kijuttatni, ahová a nehéz munkagépek - például esőzés miatt - nem mehetnének, ráadásul az üzemeltetési költségeik is a töredékét képzik az erő- és munkagépeknek. A drónok emellett - más eszközökkel ellentétben - kis beruházási költséggel járnak, és optimális felhasználás esetén nagyon gyors megtérüléssel kecsegtetnek.

Azt látjuk, hogy a drónok önmagukban lehetőséget biztosítanak arra, hogy megoldjuk a hidraulikus permetező eljárások nehézségeit és hátrányait, mint például a jelentős veszteségeket okozó egyenetlen cseppméretet

- ismertette Ludvigh Károly.

A permetező drónokról általában elmondható, hogy körülbelül 30-50%-kal csökkenteni tudják a vegyszer-, és 90%-kal a vízfelhasználást a kijuttatás során, emellett nagyjából 80%-kal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással járnak. Az üzemeltetései költségeik a permetezőgépeknél közel 85%-kal alacsonyabbak, és megközelítőleg 12 hónapos megtérüléssel lehet számolni ezek használata esetén. Ludvigh Károly ezeket a számokat hazai és nemzetközi példákkal is illusztrálta, kiemelve, hogy a drónok egyes esetekben - különösen a nehéz terepviszonyok közepette - sokkal gyorsabban dolgoznak, mint a hagyományos megoldások. A szakember végezetül beszélt arról is, hogy ma már a drónok képesek egész táblákra növényvédő szereket kijuttatni, de a foltkezeléseket is gyorsan végre lehet hajtani. Ludvigh Károly hangsúlyozta, hogy a drónok nem kiváltani akarják a hagyományos növényvédelmi megoldásokat, ám azok mellett, azokat támogatva rendkívül nagy segítséget jelenthetnek a gazdáknak a jövőben.

Ludvigh KárolyLudvigh Károly

Kevesebb figyelmet kapnak, pedig óriási lehetőségek vannak a monitoring drónokban

Tóthné Lippai Edit, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) alelnöke egyetértett azzal az állítással, hogy Magyarország - a többi uniós tagállamhoz képest - az élen jár a drónos szabályozásban. A Nébih feladata ezekkel a gépekkel kapcsolatban az engedélyezés, a képzési tematika jóváhagyása, valamint a permetező drónok ellenérzése. A Nébih és a hatósági ellenőrzéseket végző szakemberek már használják a monitoring drónokat az agrár-kárenyhítések terén, a kártételek felmérésre.

A gazdák számára is nagyon hasznosak lehetnek ezek a gépek, ugyanakkor az adatfeldolgozás terén még van hova fejlődni

- mondta Tóthné Lippai Edit.

Tóthné Lippai EditTóthné Lippai Edit

Vejtey Zsombor, az ABZ Innovation Kft. vezető drónpilótája elmondta, hogy a vállalatnál elsődlegesen az oktatásban és a szolgáltatásban veszt rész, de ő vezeti a szoftverfejlesztő és a tesztpilóta csapatokat is. A szakember beszélt arról is, hogy az ABZ Drone Kft. és az ABZ Innovation Kft. a drónoknál a forgalmazás, a szolgáltatás, az oktatás és a fejlesztés és az egyedi megoldások kidolgozása területeit is lefedi. Vejtey Zsombor is úgy látta, hogy az elmúlt 3 évben óriásit fejlődött a drón iparág, főleg a monitoring drónok terén. A szakember úgy fogalmazott, hogy a fejlődésnek három fő faktora volt, amely közrejátszott abban, hogy a gazdák felismerték, érdemes ezt használniuk.

Vejtey ZsomborVejtey Zsombor

Sándor Zsolt, a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. légiközlekedési szakértője közölte, hogy a vállalkozásuk a drónok vonatkozásában az értékesítésen kívül gyakorlatilag valamennyi platformján jelen van: az oktatástól a műveleti engedélyekig viszik a tevékenységeket, kiegészítve olyan audit-tevékenységekkel, amelyekkel a fenntartókat támogató audit-tevékenységekkel kiegészítve, annak érdekében, hogy a felhasználók a külső és belső szabályozásnak megfelelően végezhessék a munkájukat. A szakember beszélt arról is, hogy a HungaroControlnál már 2015-ben látták, hogy abból probléma lehet, ha a drónokat összeeresztik a hagyományos légi járművekkel, ezért már előre megpróbáltak erre megoldást találni. A szakember szerint a drónipar körülbelül ugyanolyan ütemben fejlődik, mint az elektromos és az önvezető autók. A monitoring drónok a mesterséges intelligenciával megtámogatott döntéshozatali rendszerek számára kifejezetten hasznosak lehetnek, mivel rendkívül gyors adatgyűjtést, feldolgozást és beavatkozást tesznek lehetővé.

A technológia a differenciált kijuttatás irányába indult el, ami tovább tudja növelni a mezőgazdaság hatékonyságát. A monitoring drónokkal mindent is lehet mérni, ami a későbbi beavatkozásokat még precízebbé tudja tenni

- mutatott rá Sándor Zsolt.

Sándor ZsoltSándor Zsolt

Rikk István, a Drone2B értékesítési vezetője elmondta, hogy vállalatuk olyan mesterséges intelligencia alapú megoldásokat fejleszt, amelyek több iparágban, így a mezőgazdaságban is integrálhatóak. A szakember beszélt arról is, hogy az innovatív növényvédelmi cégeknél már a 2020-as években elkezdődött a drónos kijuttatások vizsgálata. A dróntechnológia a növényorvosoknak és agronómusoknak lehetőséget ad arra, hogy folyamatosan megfigyeljék a növényállományok egészségi állapotát, és azonnal beavatkozzanak. Rikk István a döntéstámogató rendszerek kiemelt eszközeinek tekinti a monitoring drónokat, ezek ugyanis 1 cm2-es pontosságú képeket tudnak hozni, a műholdképekkel szemben, amelyeknél 1 pixel még 100 m2-nyi területet fed le. A különféle multispektrális kamerák és szenzorok további adatokkal tudnak szolgálni a növényállományok egészségi állapotáról.

Rikk IstvánRikk István

Czinege Erik, a Kwizda Agro Hungary Kft. növénytáplálási innovációs menedzsere, elmondása szerint, ugyancsak a koronavírus-járvány előtti években találkozott először a technológiával, és a munkatársaival azonnal meglátták a lehetőséget ezekben a gépekben. Azóta a vállalat kijuttató drónokkal, képzett drónpilótákkal és műveleti engedéllyel is rendelkezik, de szeretnék ezt még szélesebb körben megismertetni a magyar mezőgazdaság szereplőivel. A szakember szerint a dróntechnológia - különösen a monitoring terén - gyorsabban fejlődik, mint a hagyományos mezőgazdasági technológia. A drónok ilyen jellegű felhasználása Magyarországon még alulértékelt, jelenleg inkább csak vadkárbecslésre használják, kevesen nézik velük a tőszámokat, vagy végezne termésbecslést ezekkel a gépekkel - hívta fel rá a figyelmet Czinege Erik.

Czinege ErikCzinege Erik

Hol tart most a szabályozás?

Sándor Zsolt elmondta, hogy 2019 végén megjelentek azok az uniós rendeletek, amelyek Európa-szerte közös mederbe sodorták a pilóta nélküli légi járművek használatát. Ez a keretrendszer 2020 elején lépett életbe, innentől kezdve sokkal egységesebbé vált a drónozás, mert a jogszabály pontosan meghatározta, milyen kritériumoknak kell megfelelni, illetve milyen képesítésekkel kell rendelkezni az egyes drónos műveletek elvégzéséhez. Sándor Zsolt beszélt arról is, hogy már társadalmi egyeztetésen van a légügyi törvény módosítása, amely további könnyítéseket jelentene a drónozás számára, különösen az eseti légtér kijelölését illetően. A szakember emlékeztetett, hogy amíg a permetezés az úgynevezett speciális drónhasználati kategóriába tartozik, amelyhez műveleti engedélyre is szükség van, a monitoring viszont a nyílt kategóriába tartozik, vagyis az ilyen műveleteket nem kell egyedileg engedélyeztetni a hatóságokkal.

Czinege Erik szerint a jogszabályi környezetnek nagyobb rugalmasságra lenne szüksége, de a szabályozás jó úton jár. A szakember úgy látta, hogy ilyen rugalmasság kellene az egyes növényvédő szer kategóriákon belül, és a kevésbé veszélyes szerekre vonatkozhatnának enyhébb előírások. Rikk István arról beszélt, hogy egy friss felmérés szerint a gazdák 75%-a a jogszabályi környezetet látja a legnagyobb akadálynak a drónok elterjedését illetően. Sándor Zsolt szerint inkább adminisztratív könnyítésekre lenne szükség, de probléma az is, hogy a gazdák nincsenek tisztában a rájuk vonatkozó jogszabályi keretekkel. A szakember szerint a bejelentési kötelezettségeken kellene enyhíteni, illetve az eseti légtér kérdését kellene minél előbb kezelni, azonban ez egy olyan jogintézmény, amelyet soha nem lehet teljes mértékben elfelejteni.

A hazai jogszabályi környezet kellőképpen átfogó, de meg kell érteni azt. A növényvédő szerek kijuttatását illetően még van hova fejlődni, ezek engedélyeztetésére megoldást kell találni

- mondta Vejtey Zsombor.

Tóthné Lippai Edit a permetező drónokra vonatkozó szabályozás kapcsán elmondta, hogy a légi növényvédelem jelenleg még tilos az Európai Unióban, és ettől speciális csak esetekben lehet eseti engedélyt adni. A drónok az uniós jogban légi növényvédelmi eszközöknek minősülnek, pedig egyre nagyobb igény lenne egy megengedőbb, a megváltozott körülményekre jobban reagáló szabályozásnak. Az Európai Bizottság jelenleg nem foglalkozik a drónokra vonatkozó szabályozással, és nem készült el az az útmutató sem, amely meggyorsíthatná a növényvédő szerek engedélyokiratainak drónos kijuttatást lehetővé tevő kiterjesztési eljárásokat. De a növényvédő szerek értékelése és engedélyezése is rendkívül lassú és időigényes munka - mutatott rá a Nébih alelnöke. Tóthné Lippai Edit beszélt arról is, hogy 2024 tavaszán létrejött egy munkacsoport a drónozásra vonatkozó problémák, így a permetezésre vonatkozó engedélyezés felgyorsításának megoldására.

Melyik a legjobb megoldás a permetezésre?

Ha egy problémára több megoldás is van, akkor ez azt jelenti, hogy egyik sem tökéletes. A permetezésnél viszont megvan a maga szerepe a hidas traktornak, a permetezőgépnek, a helikopternek és a drónnak is

- mondta ki Czinege Erik.

A szakember szerint a drónos kijuttatás azoknál a gazdáknál játszhat nagyobb szerepet, akik üzemméretükből kifolyólag nem tudják megfinanszírozni egy hidas traktor megvásárlását. Czinege Erik beszélt arról is, hogy a gazdák többsége nincs tisztában azzal, hogy a permetező drónokkal növényvédő szereknek nem minősülő szereket ki lehet juttatni. A szakember elmondta, hogy a vállalatuknál a drónok által kijuttatható lombtrágyák fejlesztése mellett a célegyenesben van egy, a növények aszálytűrő képességét növelő termék is.

Külön kell venni a szárazföldi és a légi kijuttatást, így nem lehet összehasonlítani a helikoptert és a drónt a hidas traktorral és a permetezőgéppel

- hangsúlyozta Rikk István.

A Drone2B értékesítési vezetője szerint a drónok megoldást jelenthetnek a kukorica toxinszennyezettségének visszaszorításában. Sándor Zsolt szerint a drónos kijuttatásnak nagy szerepe lehet a jövőben a differenciált kijuttatás terén a nem homogén tábláknál, de a méretgazdaságossági szempontokat sem szabad elhanyagolni ezeknek a gépeknek a beszerzése és/vagy alkalmazása során. Tóthné Lippai Edit úgy látta, hogy meg kell találni a drónok helyét a növényvédelemben. Vejtey Zsombor rámutatott, hogy a permetező drónok rendkívül sokoldalúak, szinte minden környezeti paraméterrel lehet velük tervezni. Emellett fontos jellemzőjük az, hogy nem csak egy szántóföldi kultúrában lesznek felhasználhatóak.

Mi várható a 2025-ös évben a permetező drónok kapcsán?

A szakemberek osztoztak abban a reményben, hogy jövőre ki fog bővülni a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre. Emellett várhatóan létre fog jönni egy, a pilótáknak szóló útmutató is, amely megkönnyíti számukra a drónok használatát a földeken. Remélhetőleg javulni fog a külső-belső szabályok betartása, és ezáltal tisztulni fog a szakma. A technológia fejlődése várhatóan annak elterjedését is segíteni fogja – hangzott el a kerekasztal-beszélgetés végén.

A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Kapcsolódó cikkeink:
Címlapkép forrása: Berecz Valter
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. december 20. 16:32