Gond nélkül termeszthetsz otthon növényeket télen is: csak ennyi kell hozzá

Gond nélkül termeszthetsz otthon növényeket télen is: csak ennyi kell hozzá

agrarszektor.hu
Bár nem a január és a február a legpezsgőbb időszak a kertészkedéshez és a növénygondozáshoz, de több dolgot is elintézhetünk ezekben a hónapokban. Például vannak olyan zöldségek, virágok, melyeket már most elkezdhetünk csíráztatni beltéren, sőt, akadnak olyan növények is, amiket akár a kertünkbe is kiültethetünk. A lényeg, hogy kellően odafigyeljünk a részletekre és az igényekre. Ha ez megvan, rövid időn belül learathatjuk munkánk gyümölcsét. Hogy mit, mikor és hogyan érdemes csinálni, az az alábbi cikkből kiderül. 

Beltéri csíráztatás

A beltéri magvetés jó ötlet lehet, megfelelő növényválasztás esetén könnyedén sok lehetőségünk van erre. A bazsalikom, petrezselyem, kapor, koriander, begónia és petúnia is ideális lehet erre a célra. Figyeljünk arra, hogy megfelelő körülményeket biztosítsunk nekik, ha például nincs elegendő napfény, akkor mesterséges fénnyel is felgyorsíthatjuk a csírázási folyamatokat - írja a balconygardenweb.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ne felejtsük el a zöldségeket sem

Ezek a hideg hónapok alkalmasak arra, hogy a zöldségeket beltérben kezdjük el vetni és termeszteni, illetve, hogy felkészüljünk a következő tenyészidőszakra. A paradicsom, paprika, brokkoli, karfiol, karfiol, padlizsán, saláta, spenót és kelkáposzta is jó döntés lehet. Ezek a zöldségek kiválóan alkalmasak a korai ültetésre, az viszont fontos, hogy a magjaikat jó vízelvezetésű talajban neveljük. A sárgarépa, a borsó, a lóbab és a retek viszont képes felvenni a harcot a hideggel! Elültethetjük őket közvetlenül a kertbe és ott is hagyhatjuk őket a földben télire, feltéve, ha a talaj nem fagyott teljesen át és megmunkálható.

Tulipánok, hóvirágok és jácintok az elsők, amelyek tavasszal virágba borulnak. Azonban csak akkor ültessük el őket, ha a talaj még nem fagyott át! Ügyeljünk arra, hogy olyan helyet válasszunk, ahol a virágok néhány órányi napfényt kapnak. A tulipánokat és a nárciszokat elkezdhetjük beltérben is termeszteni: egy ideig tartsuk sötét helyen őket, majd, amikor hajtásokat látunk, rakjuk át őket egy olyan helyre, ahol néhány órányi napfényt kapnak.

EZ IS ÉRDEKELHET

Dugványozzunk

A téli nyugalmi időszakban sem marad munka nélkül, ideje lehet a metszőollót is elővette: ilyenkor vághatunk dugványt egyes díszcserjékről és bogyósgyümölcsű bokrokról is. Fás dugványnak az egy- vagy kétéves, egészséges, erős hajtásokat válasszuk, olyanokat, amelyek könnyen hajlanak. Ribiszkénél például az előző nyári, rövid hajtásokat is vághatjuk a bokor közepéből. Ezek a rövid hajtások a következő szezonban egyébként sem teremnének sok gyümölcsöt. A legjobb, ha már decemberben vágjuk a dugványokat, de fagyos, hideg időben januárban vagy februárban sincs késő.

Érdemes a pozsgások mellett dönteni

A legtöbb pozsgás növény kifejezetten szereti a kinti létet. Olyannyira, hogy néhány ott is hagyható egész évben, a telet is beleértve. Ugyanakkor, hidegtűrő képességük sok dologtól függ: fajtájuktól, eredeti földrajzi helyzetüktől stb., éppen ezért tájékozódjunk mindig az adott növényről, mielőtt megvásároljuk. Télen pedig érdemes lehet őket szaporítani: az egyik legelterjedtebb módszer a levélről való szaporítás. Nincs is más dolgunk, csak válasszunk le egy egészséges levelet a növényről (például kőrózsáról), majd helyezzük egy száraz, meleg helyre, amíg a levél alján gyökerek nem kezdenek fejlődni. Ezt követően ültethetjük a gyökereket egy kis földbe.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?