Vállalkozóként a sikerhez az ország legjobbjaira bízom a feladatokat, a szőlőben ez a New Holland az AGROTEC-től

Vállalkozóként a sikerhez az ország legjobbjaira bízom a feladatokat, a szőlőben ez a New Holland az AGROTEC-től (x)

PR
Gyurján Attilát a Cápák között műsorában egyedi, gyógynövényes Wolf & Lamb likőrje mutatta be az országnak, azonban az ismertségig őt sem a szerencse, hanem hosszú évek kitartó vállalkozókedve juttatta el. A fiatal szőlész-borász ugyanis 16 éves kora óta dolgozik, építi saját és családja ültetvényét éjjel-nappal. 

25 hektáron komplett bérművelést is végez, illetve évente 300-350 hektáron bérszüretelnek két New Holland Braud szőlőkombájnjukkal. Miként azt az italok neve is sugallja, ehhez kellett szolgáltatóként a bárány alázatossága és a magányos farkasok bátorsága is. Illetve, hogy vállalkozóként a víziójára tudjon koncentrálni, a megbízható ültetvénytraktorok és szőlőkombájnok sem maradhatnak ki a történetből.

A Wolf & Lamb likőr megalkotásáig vezető útról és arról kérdeztünk, miért alapozták a sikeres ültetvényes munkákat a New Holland mezőgazdasági gépekre.

„A gazdálkodás ma olyan terület, ami vállalkozószellemet igényel” – fél hektár szőlőtől a kiszervezett longdrink-gyártásig Kiskőrösön

A Kiskőrös térségben élő Gyurján Attila saját bevallása szerint sosem készült kimondottan vállalkozónak, de az élet, azon belül is a gazdálkodás végül ebbe az irányba sodorta. A tevékenység fenntartásához nélkülözhetetlen árrés ugyanis csak feldolgozott, hozzáadott értékkel készülő termékkel érhető el, ami hiányzik, ha önmagában, terményként adja át a felvásárlóknak a gyümölcsöt. A nagy borászokhoz mérten ma egy családi pince nem tudja tartani technológia terén a versenyt. A megoldás a szőlő-, bor- és pezsgőgyártó technikum elvégzése után rozépálinka- és egy egyedi longdrink-termékcsalád formájában érkezett meg.

„Ahogy mondják, belenevelődtem – anyukám révén – a gazdálkodásba. Egyedül kellett felnevelnie hármunkat a testvéreimmel, amiért sok áldozatot hozott, nem nagyon fért bele annak a kis szőlőbirtoknak a művelése sem, ami a jövedelemkiegészítésünket jelentette. Korán úgy éreztem, hogy segítenem kell, megszerettem a szőlő termesztését, művelését, és megértettem, hogy ha ügyesen foglalkozom ezzel, akkor saját bevételre tehetek szert. Édesanyám mindenben támogatott, az első fél hektár szőlőmet ő finanszírozta meg, cserében a családi területeknek is gondját viselem.”

Mikor Gyurján Attila Bács-Kiskun vármegyében belevágott a telepítésekbe és pályázatokba, még jellemzően minden családi pincénél készült értékesítésre saját bor is. Ez az elkövetkezendő években gyökeresen átalakult, átírva a foglalkozás jövedelmezőségét.

„Ahogy a borászatok nőttek, ez az otthoni technológia egyre elavultabbá vált, így egyre kevesebben dolgoztuk fel a gyümölcsöt. A problémája ennek a kiszolgáltatottság, a terményértékesítés helyett ugyanis egy készterméknél már saját magunk határozhatjuk meg az eladási árat. Hasonló problémát láttam azzal kapcsolatban is, hogy alkalmazottként dolgozzak, hiszen úgy az időmmel és a munkámmal nem saját magamnak termelek hasznot. Ez terelt végül a vállalkozás felé, hiszen, ha így nézzük, a gazdálkodás ma olyan terület, ami vállalkozószellemet igényel. A jó árréshez, a vállalkozás fenntartásához ráadásul nem elég terményt termelni, több elemet kell összefűzni, hogy sikeressé váljunk. Egy éven át gondolkoztam, mi lenne a megoldás. Láttam, hogy milyen keresettek a fiatalok körében a rozé borok, így a megszokott szilva-körte pálinkák helyett arra gondoltam, hogy a saját kékfrankos szőlőmből rozépálinkát készítek. Egy pici további pluszra azonban még ehhez is szükség volt, hogy elérjem a vállalkozás fenntartásához, bővítéséhez szükséges árrést. Ezért saját kézben tartva, de teljes mértékben kiszerveztem a gyártást a feldolgozástól – erjesztés, pálinkafőzés – a palackozásig, csomagolásig bezárólag. Majd jött a Wolf & Lamb longdrinkek ötlete, a ready-to-drink dobozos italokkal ugyanis a gyógynövénylikőrök hagyományosan magyar világát tudom olyan fiatalos formában újragondolni, amit ma a gin tonickal vagy a vodka-naranccsal már több generáció ismer."

A mezőgazdasági gépeket össze lehet hasonlítani, de az AGROTEC Magyarország Kft. ügyfélkezelésében van egy olyan plusz, amiért a vállalkozó szívesebben vásárol tőlük

A saját 10 hektáros szőlőültetvény művelése, a ma már 25 hektáron végzett gépi bérmunkák – talajmunkák, növényvédelem, növényápolás – és évente 300-350 hektáron végzett gépi bérszüretelés mellett a siker azon múlik, mennyire tudunk a lényegre koncentrálni. A kulcsmozzanat, hogy a vállalkozó ki tudja adni a kezei közül a munkákat profiknak.

Nem egy egyszerű terméket, hanem egy érzést szeretnék az emberek kezébe adni, mert az a kapcsolat egy teljesen más szintje. Ehhez arra kell koncentrálnom, hogy mit szeretnék elérni, inkább vagyok vizionista. A megvalósításhoz pedig magam köré gyűjtöm a saját területük legkiválóbb szakembereit, akik nemcsak a dolgukat értik, hanem azt is, mik az elképzeléseim. Közéjük tartozik például Ipacs Géza grafikus és csapata, akik a Wolf & Lamb címkéjével minden palackra rávitték a bárány alázatosságát, ami szolgáltatóként fontos, és a magányos farkas állhatatosságát, ami vállalkozóként lényeges. Hasonló okokból fontos Ábrahám Zsolt és az AGROTEC Magyarország Kft. márkakerekedői csapata is. Hiszen kiváló az ár-érték aránya és a tudása is a gépeknek, de vállalkozóként az emberi oldala, az AGROTEC Magyarország Kft. hozzáállása miatt választom a New Holland mezőgazdasági gépeket.”

New Holland T5-ös traktorok: szállításban és ültetvénymunkából is a legtöbbet, tökéletes kényelemmel

Kompakt méretek, nagytraktoros kényelem, kevés állásidő a gazdaságos FPT motorblokkokkal. A New Holland nemcsak az egyik legszélesebb kínálattal rendelkezik a kisebb gazdaságmérethez is ideális kisebb teljesítménytartományú traktorokból, de rendkívül műszaki stabilitással teszi mindezt elérhetővé már 95 LE-től. Az egyik közkedvelt típus, amit Gyurján Attiláék is használnak, a T5 Utility traktorcsalád, amelyet 2017-ben az év utility traktorának választották meg, 2019-ben a fokozatmentes váltóval szerelt kivitel középkategóriás univerzális traktorok mezőnyében nyerte el „Az év mezőgazdasági gépe”-díjat a SIMA-n. A birtokon továbbá használnak egy TD5.95-ös erőgépet is, amely úgyszintén hatalmas ugrás volt a korábban vásárolt keletiblokkos erőgépekhez mérten.

„Gondolkoztam kisebb New Holland traktorokban is, de a szőlőkombájnnal végzett szolgáltatáshoz fontos a közúti szállítás, így a TD5.95 és a T5 Utility traktorunk olyan arany középút ültetvénytraktorokként, amelyek a szőlőben található feladatokkal és a pótkocsizással is ugyanolyan jól elbírnak. A TD5.95 2016-ban érkezett, a T5 Utility-t 2022-ben vásároltam egy pályázat keretében. Mindkettő ugyanazokat a feladatokat látja el:vontatott permetezővel, szárzúzóval dolgoznak, kisebb talajmunkákat végeznek tárcsával, kombinátorral, kacsolunk velük, illetve szállítjuk a gyümölcsöt. Hatalmas ugrás volt a korábbi keletiblokkos márka után – elektromos irányváltó, fülkebelsőből kényelmesen vezérelhető hidraulika – de ami lényeges különbség, az a légszűréses kabin. A régi traktorokkal egy növényvédelmi kezelés után áradt a ruhámból is a vegyszerszag, itt ez elképzelhetetlen. Lényeges még, hogy felénk kötöttebb, agyagosabb talajok vannak, amelyeknél az özönvízszerű esők után megáll a csapadék. Ezek a traktorok magabiztosan haladnak a felázott talajon is. A kékfrankos szőlőben nem várhatjuk meg a növényvédelemmel, amíg felszárad a talaj, a New Holland ültetvénytraktoraink ilyenkor is üzembiztosan dolgoznak az 1600 literes vontatott permetezőnkkel.”

Az új New Holland T5 Utility traktorok legfontosabb értékmérői gazdaszemmel:

  • 75-114 LE teljesítmény közötti New Holland traktorok.
  • 3 pár kihelyezett hátsó hidraulika, légrugós vezetőülés, 540/750/100 fordulatú elektrohidraulikus kapcsolású kardán.
  • Mellső függesztéssel és TLT-vel vagy gyári homlokrakodóval is szerelhető.
  • 461 Nm forgatónyomaték, 4100 kg emelési kapacitás, 64 l/perc teljesítményű hidraulikaszivattyú.

A jelenlegi New Holland T5 traktorsorozat legfontosabb erősségei:

  • Iparágvezető váltótechnika a 110-130 LE teljesítménytartományban.
  • 4,5 literes, 4 hengeres, 16 szelepes közös nyomócsöves motorblokk.
  • 108 literes terhelésérzékelés hidraulikaszivattyú.
  • 5500 kg emelési kapacitásra képes hátsó 3 pont.

0-24 órás szüret az Alföldi borrégióban: a New Holland Braud szőlőkombájnok üzembiztosan képesek csúcstempóra

A szőlészeti gyakorlat az Alföldi borrégióban rég átlépett a kézi vagy gépiszüret dilemmáján. Az ültetvények mérete ugyanis mintegy 70 000 hektárra rúg, a termelés gerincét adó Bianca fajtát pedig 1,5 hónap alatt kell leszüretelni a teljes területen. Gyurján Attila szerint saját Bianca, kadarka és kékfrankos szőlőik szedése és a béraratásban végzett több mint 300 hektáros munka során gyakorlatilag kint alszanak az ültetvényekben, New Holland Braud szőlőkombájnjaik azonban állják a kihívást.

„Nálunk a szüret idején a gépek nem térnek haza a telephelyre, hanem kint tankoljuk őket a földeken. Amikor tudunk, végzünk rajtuk egy mosást, cseréljük a sofőröket és így dolgozunk 0-24 órában. Rendkívüli stabilitást és megbízhatóságot kíván meg mindez, ilyen térena Braud SB 60-asunkat és a Braud VL6050-esünket csak dicsérni tudom. Sokáig féltek errefelé is a szőlészek a gépi szürettől, de mára ez természetessé vált. Én úgy gondolom, hogy a gép ma már vetekszik a kézi szüret minőségével fehér és kékszőlőben egyaránt, ha időben van beszállítva a termény. Sok függ attól, hogy a gép milyen karbantartást és milyen odafigyelést kap, illetve aki rajta ül, hogy állítja be. Számos alkalommal kapunk olyan visszajelzést, hogy nagyon szép a szőlő, sőt, többször előfordul, hogy a tisztasága miatt a gazdák pár forinttal magasabb felvásárlási árat kapnak. Kékszőlőnél fontos az időzítés, pl. nem érdemes harmatos levéllel vagy esőben szüretelni, míg a fehéreknél gyakorlatilag mindegy, mikor dolgozunk. Fontos még, hogy miként állítjuk be a tisztítóventilátorokat és a rázást, de odafigyeléssel kékszőlőben is tökéletes minőségre képesek a Braud szőlőkombájnok.”

Miért dicsérik országszerte az új szériás New Holland Braud szőlőkombájnokat a szőlészek?

  • A New Holland szőlőkombájnok számos géptípust kínálnak a magyar szőlészetekben uralkodó 1,60-2,20-as sortávokra 8.50L, 9050L és 9050 L Plus, 9070L, valamint 9090L és 9090L Plus kivitelben.
  • A Braud szőlőkombájnok 99%-os tisztaságú szüretre képesek gyakorlatilag léveszteség nélkül, az egyedi NORIA gyűjtőrendszernek köszönhetően.
  • Az új OPTI-Grape II bogyózórendszer szinte csak a tökéletes gömb formájú szőlőszemeket juttatja a tartályba, a légbefújásos tisztítómű kiszűri a roncsolt, botritiszes szemeket vagy a poloskákat.
  • A Braud szőlőkombájnok ma olyan extrákkal is felszerelhetőek, mint a SmartSteer kormányautomatika vagy az Automated Crop Setup (ACS) funkció, ami szőlőfajtánként elmenti a szüretelési beállításokat.
  • Az új kabinokban extra kényelmi funkciók és 5,2 m2-es üvegfelület tökéletes rálátással segítik a kezelőt.

A Szentkirályi-alapító Cápa szerint New Holland szőlőkombájnokkal jó kezekben van a befektetése

A Cápák között meghatározó pénzügyi moguljának, Balogh Leventének neve nemcsak a Szentkirályi ásványvízzel, de az igényességgel is összeforrt marketing terén. Saját szavai szerint a műsorban Gyurján Attila Wolf & Lamb likőrje esetében is ez fogta meg elsőnek. „Végre láttam ugyanis egy olyan design-t, aminek a szépségébe még én sem tudtam belekötni” – mondta. Az ötletet végül a koncepció tudatossága adta el a Cápának, aki a gyártási folyamattal ismerkedve Gyurján Attila szőlőjében is megfordult, ahol – életében először – egy New Holland Braud szőlőkombájn kezelőjeként is próbára tette magát.

„Elképesztően jó volt a termék is, de Attilát a céltudatossága és a hitelessége tette szimpatikussá a műsorban. A pitch-ből egyből érződött, hogy tudja, mit akar, tudja, melyik Cápáért jött el a műsorba.”

A támogatás megszerzését követően Balogh Levente a gyártási folyamatokkal is megismerkedett Gyurján Attiláék birtokán.

„A szüret idején jártam Attila szőlőjében. Még csak a közelében sem voltam sosem szőlőkombájnnak, de úgy döntöttem, kipróbálom. A tervem az volt, hogy megteszek vele néhány tíz métert, végül egy lendülettel három sort leszüreteltem. Fantasztikus a gép minősége, teljesen lenyűgözött a technológia, amit képvisel. Luxusterepjáróim vannak, a kabin kényelme ezeket idézte, de a joystickos irányítás még ezekhez képes is extra volt. Egyszerű volt, gyorsan tanulható a kezelése. A márka az AGROTEC Magyarország Kft.-vel nekem teljesen kerek történetnek tűnik, érezni lehet, hogy sok hiba nem lehet ezzel a kombinációval, jó kezekben van a befektetésünk.”

www.agrotec.hu/kapcsolat

Képek: AGROTEC Magyarország Kft.

(x)

Címlapkép forrása: Egyéb
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?