Rossz vége lesz, ha nem figyelünk: tömegével pusztulhatnak a méhek itthon

Rossz vége lesz, ha nem figyelünk: tömegével pusztulhatnak a méhek itthon

agrarszektor.hu
A méhek etetésével kapcsolatos tévhitekre figyelmeztet egy szakember, hangsúlyozva, hogy a cukros víz kihelyezése súlyos károkat okozhat a méhpopulációban - írta meg az Infostart. Boros Tibor méhész és méhrajbefogó arra hívja fel a figyelmet, hogy az interneten terjedő tanácsok a méhek cukros vízzel való etetéséről rendkívül károsak lehetnek. Sokan tévesen azt hiszik, hogy a méhészek által is alkalmazott szirupoztatás módszerét otthon is alkalmazhatják, amikor fáradt méheket látnak a kertjükben.

A méhészek csak kora tavasszal és ősszel steril körülmények között, megfelelő hőmérsékletű vízzel, valamint vegyített cukorral szirupoztatnak. Mindezt ráadásul úgy teszik, hogy különzárják a méhcsaládokat

- magyarázza a szakember.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ennek oka, hogy minden méhcsaládnak egyedi illata van, és az eltérő illatú méhek egymást idegen betolakodónak tekinthetik, ami konfliktushoz vezethet. Ha a kertben cukros vizet helyezünk ki, azt a méhek hamar felfedezik, és harcba kezdenek egymással a táplálékért, ami tömeges pusztulásukhoz vezethet. Ráadásul a hat kilométeres körzetben élő különböző méhcsaládok találkozása súlyos betegségek terjedését is elősegítheti. A szakember figyelmeztet: ha egy méh betegséget visz haza a kaptárba, akár 60-70 ezer társát is megfertőzheti. Enyhébb esetben a méhész gyógyszerekkel még megmentheti a családot, de például a költésrothadás esetén az egész családot le kell kénezni és el kell égetni, ami családonként körülbelül 50 ezer forintos kárt jelent.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kristálycukor jelenléte a mézben komoly minőségi problémát is okoz. Az átvevők a helyszínen vizsgálják a méz víztartalmát és az esetleges idegen anyagokat, mint például a kristálycukrot. Ha ilyesmit találnak, a mézet nem veszik át a méhésztől. Boros Tibor azt javasolja, hogy a méheket segíteni kívánó emberek inkább olyan virágokat ültessenek, amelyekben a méhek nektárt találhatnak. A nektárhordás ugyanis elősegíti a méhcsaládok szaporodását, mivel a királynő a begyűjtött nektár mennyiségének függvényében petézik.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Portfolio Agrárium 2025
A tavasz meghatározó agrárgazdasági eseménye
EZT OLVASTAD MÁR?