- A legtöbb gondot az jelenti, hogy osztatlan közös tulajdonban vannak az erdőterületek, és vannak tulajdonosok, akikkel nehéz felvenni a kapcsolatot, mert nem itt laknak – mondja az erdőgazda. - Ettől függetlenül, amióta együtt kezeljük ezeket az erdőket, azóta gépesítettünk, és a telepítéseket, felújításokat a szövetkezetünk maga végzi, a saját gépeivel.
- Hogyan alakultak a támogatások?
- Az új erdőtörvénytől nagyon sokat vártunk, de rosszabb lett a helyzet, megítélésünk szerint sokkal rosszabb, mint volt. Megszűnt a támogatás az erdőfelújításokra. A kifutó erdőfelújítások támogatását se kaptuk még meg. Eddig erre a 200 hektárnyi erdő felújítására mintegy másfél millió forint állami támogatást kapott a szövetkezet évenként. Éppen a napokban beszéltem a Luzsi Józseffel, a Magán Erdőgazdálkodók Országos Szövetségének elnökével. Tőle is megkérdeztem: mi van a kifizetésekkel? Azt mondta, hogy minden magánerdő tulajdonos panaszkodik, ezért azt tervezik, hogy demonstrációt szerveznek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium elé. Joggal, mert amikor erdőtelepítésre uniós pályázatot készítünk, másfél évig ülnek a rajta a hivatalban. Én például egy 3 hektárra szóló pályázatot benyújtottam 2006 októberében, és 2007 december 18-án kaptam meg a határozatot, hogy befogadják a pályázatomat, és telepíthetek. De akkor már nem volt csemete. Egy évet késett a telepítés, ráadásul a mai napig egy fillért sem kaptam. Így azután nem nagyon törekszünk az erdőtelepítésre. A másik gond a fapiac hanyatlása. A nyárfa fűrészárunak a kereslete is felére esett egy év alatt.
- Miben reménykedik?
- A pályázatokban nem nagyon bízom, bár nap, mint nap megkeresnek pályázatíró cégek. No, de hogyan írjak pályázatot piac nélkül? Ha nem lesz piac, akkor nem sok jövője van sem a fafeldolgozásnak, sem az erdőgazdálkodásnak. És még valami. Megnéztem a földhivatalnál az egyik tulajdonlapot, látom, rá van írva, hogy Natura 2000. Ugyancsak meglepődtem. Tíz év óta az én tulajdonom az erdő, és hivatalosan nem értesítettek, hogy bevonják a Natura 2000-be.
Forrás: http://www.gazdakor.szie.hu/hirek/erdotamogatasra_varva