Tóth Katalin azután nyilatkozott az MTI-nek, hogy pénteken a Hold utcai piacon járt, ahol a Kossuth tér átépítése miatt átmenetileg a biogazdálkodókat is felvonultató Vidék Mustrát is tartják.
Elmondta, Magyarországon jelenleg mintegy 124 ezer hektáron folyik ökológiai gazdálkodás. A terület 80 százalékát már átminősítették ökológiai gazdálkodásra alkalmas területté, a fennmaradó hányad átminősítése folyamatban van.
A minisztérium tervei szerint néhány év múlva az ökológiai gazdálkodásra alkalmas terület Magyarországon elérheti a 300 ezer hektárt. Tóth Katalin kiemelte, a magyar minősítő szervezetek tevékenységének elismerése is, hogy a magyar biotermékeket jól el lehet adni külföldön, főként Nyugat-Európában, ahol csak a jó minőségű bioáru értékesíthető.
A biotermékek nagy része exportra kerül, azon a gyakorlaton azonban mindenképpen változtatni kell, hogy ennek 80-85 százaléka alapanyagként kerül külföldre - hangsúlyozta. A feldolgozottsági fokot kell növelni ezen a területen annak érdekében, hogy a hozzáadott értékkel teremtett haszon minél nagyobb hányadban Magyarországon maradhasson.
A vidékfejlesztési tárca a most elkészült ökogazdálkodási akcióterv tervezetének társadalmi vitája során nemcsak a gazdálkodók, a szakmai és civil szervezetek, valamint a fogyasztók véleményét szeretné kikérni, hanem ösztönzést is kíván adni az ökogazdálkodás eddiginél szélesebb körű elterjesztésének és a biotermékek fogyasztásának.
Növelni szeretnék a termelői és fogyasztói tudatosságot, továbbá a termelők összefogását, valamint segíteni kívánják a fogyasztói, termelői hálózatok létrehozását. Emellett meg kívánják erősíteni az ökológiai gazdálkodást segítő kutatási hátteret is azért, hogy a termelés folyamatosan fejleszthető legyen ezen a területen - sorolta a helyettes államtitkár.
A Vidék Mustrán tett látogatása azt célozta - mondta -, hogy a szaktárca segítse a biogazdálkodók marketingtevékenységét és áruik piacra juttatását. Egyben fel kívánta hívni a vásárlók figyelmét arra is, hogy az egészséges, szermaradványmentes alapanyagokból előállított termékek fogyasztása nemcsak az egészségvédelmet, hanem egyúttal a környezet és természet védelmét is szolgálja. Ezért a mustrán két-három hetenként a minisztérium támogatásával mutatnak be egy-egy biogazdálkodással foglalkozó vállalkozást, gazdát annak érdekében, hogy a vásárlók jobban megismerhessék termékeiket.
Forrás: MTI