A módosítások célja, hogy a termálvíz felhasználókat a hasznosítás során indokolatlan teher ne sújtsa, ugyanakkor a környezetvédelmi szempontok is maradéktalanul érvényesüljenek.
A szabályozás ezért kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a kitermelt termálvíz kibocsátásakor a gazdálkodók környezetet kímélő, ugyanakkor annak természetes, biológiai folyamatait a társadalom és a környezet számára egyaránt előnyösen felhasználó szennyvíz- és használtvíz kezelési technológiákat alkalmazzanak.
Az új feltételekkel lehetővé vált a kibocsátott termálvíz többcélú tározótavas természetközeli - létesített vizes élőhelyeken megvalósuló - tisztítása és kezelése. Ez a környezetkímélő módszer nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a kibocsátó meg tudjon felelni a használt víz szennyezőanyag kibocsátására vonatkozó követelményeknek.
Fontos előrelépés, hogy a jövőben a kitermelt termálvízben az új szabályok szerint lehetőség nyílik intenzív medencés haltenyésztésre, így a felszínre hozott termálvíz többszörösen is hasznosulhat.
A felhasználók, kertészetek érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) felülvizsgálta a vízkészletjárulék és a bányajáradék számításának módszerét, a kibocsátási határértékek indokoltságát, a fajlagos bírságtételek összegét.
Az új szabályozás - a VM zöldség-gyümölcs ágazati stratégiájával összhangban - megteremti a termálvíz felhasználóknak a kiszámítható, hosszútávon tervezhető gazdálkodás lehetőségét, biztosítva ezzel a magyar mezőgazdaságnak a feltételeket a jó minőségű, friss zöldség árualap megtermeléséhez, az üvegházas kertészetből élő családok ezreinek pedig a biztonságos megélhetést.
Forrás: Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája