Ez a hegyközségi rendszer zökkenőmentes működtetését szolgálja. Például bérek forrása lesz, technikai kiadásokat fedez és megteremti a HNT gazdálkodásának kiszámítható pénzügyi hátterét - mondta Fazekas Sándor.
Kiss Eliza, a szőlő-bor ágazatért felelős miniszteri biztos emlékeztetett: a költségvetési törvény szerint az idén 250 millió forintot kap a HNT, ehhez jön még a szaktárca 350 millió forintos többlettámogatása.
A miniszteri biztos úgy vélekedett: a 600 millió forintos összeg is jelzi, hogy a HNT tevékenysége kiemelten fontos az ágazatban. Hozzátette: a HNT belátható időn belül szakmaközi szervezetté válhat.
Fazekas Sándor közölte: nagyon fontos, hogy csökkenjenek a szőlőtermelők és a borászok adminisztrációs terhei, ezért korszerűsítik a nyilvántartásokat és fejlesztik az informatikai hátteret. Így az ágazat működése átláthatóbbá, gyorsabbá válik az érdekeltek számára. A miniszter jelezte: a HNT szakmaközi szervezetté nyilvánítását vizsgálják, és bízik abban, hogy ezt rövid időn belül meg lehet tenni.
Tornai Tamás, a HNT elnöke a többi között arról beszélt, hogy a tanács szakmaközi szervezetté válásával olyan jogosultságokat kap az államtól, a minisztériumtól, amelyek segítik az ágazati szereplők együttműködését, hatékonyabb munkáját. Megemlítette: Magyarországon hosszú idő óta tavaly először haladta meg borexport az importot. Az országban 2013-ban 2,6 millió hektoliter bor került a pincékbe, az export 700 ezer hektoliter volt, az import 500 ezer hektoliter.
Hangsúlyozta: úgy látják, a magyar fogyasztók elkötelezettek a magyar borok mellett.
Forrás: MTI/kormány.hu