Támogatási és szponzorálási kérés, felhívás együttműködésre!
Programjaink megvalósításához továbbra is szükségünk van az Ön támogatására, szponzori együttműködésére. Mint ismeretes, a Magyar Kukorica Klub Egyesület nonprofit szervezet, tevékenységét közérdekű információ létrehozása céljából folytatja. A valódi közérdekűséget a valódi függetlenség biztosítja, s a valódi függetlenség legfontosabb feltétele a pénzügyi függetlenség. Ha Ön is egyetért ezzel, kérjük, válassza ki azt a formát, amellyel szívesen segítené működésünket, programjaink megvalósítását:
ProZea Alap támogatása: egyszeri pénzbeli támogatás, amellyel a fajtakísérletezést és a kukoricatermesztés fejlesztését szolgáló kutatásokat (Kórtani kutatások, új eljárások kutatása a tápanyag-ellátásban, vetőmag minőség javításban, vetésminőség javításában), információ átadást célzó konferenciák szervezését, kiadványok megjelentetését, stb. segíti elő.
Szponzori program: a szponzori programot a Kukorica Termésverseny színvonalas, a résztvevőket általában, a kiválóságokat kiemelten jutalmazó megvalósításához hirdetjük meg. A szponzori program kiváló lehetőséget biztosít termékek, technológiák és szolgáltatások marketingjéhez.
Gazdasági együttműködések: A Magyar Kukorica Klub Egyesület tevékenységei közül több szolgáltatás vehető igénybe, kölcsönös előnyöket kínálva. Ezek közül is kiemelhető a Top20 Fajtainformációs és Fajtakísérleti rendszer, a Terméstanúsítás és a Kukorica Barométerhez kapcsolódó hirdetési szolgáltatás.
Top20 kísérletek, 2014
Térképek, dokumentumok, adatok, szemlék
Top20 Galéria
VI. Kukorica Termésverseny
Már tudod, mikorra tervezed a versenyterület betakarítását? Töltsd le, töltsd ki, küldd be!
Megkezdődött a versenyterületek betakarítása
Ellenőr tanfolyam volt Dunaharasztiban (a vetített anyag külön letölthető)
Jelentkezés termésverseny ellenőrnek és tanácsadónak
A VI. Kukorica Termésverseny jelentkezési statisztikája: cikk
Térképek, dokumentumok és adatok
Terméstanúsítás: Mi hitelt adunk a szavának!
Termőtáblák, táblarészek, mellévetéses kísérletek és bemutatók terméseredményeinek tanúsítása.
USDA jelentés, 2014. szeptember
Tengeri szemmel:
Ahogy egy amerikai farmer vélekedik az alacsony kukorica árak melletti gazdákodásról:
Vissza kell menni az alapokhoz, mondja Harry McCune, Walnut, Ill., kb. 1300 hektárt kitevő szántóföldjein főként kukoricát termesztő farmer. Át kell gondolni a teljes termesztéstechnikát a talajtaposástól a nitrogéngazdálkodásig. Minden kiadást nagyon komolyan kell venni, és meg kell vizsgálni a termésnövelés lehetőségeit.
Érdekesen közelíti meg a takarékosság lehetőségeit egy minnesotai független tanácsadó. Szerinte, minthogy számos körülmény miatt a kártevőnyomás (kukoricamoly, kukoricabogár) kisebb lehet 2015-ben, lehet takarékoskodni úgy is, hogy Bt-védelem mentes kukoricát vetnek. A tanácsadó azért óvatos annak megítélésében, hogy ez általában használható megoldás lehet-e, mert hiszen vannak kockázatai, s az sem biztos, hogy lehet olyan hibridből vetőmagot kapni, amelynek nagy a terméspotenciálja, és nem Bt.-védett.
Mire ügyelj az idei kukoricatermésed érdekében?
- Kövesd nyomon a felszáradást és a vízleadást! Fontos információ lehet arra nézve, hogy mely hibridek érnek hamarabb, és adják le a szem nedvességtartalmát gyorsabban, mint a többiek!
- Az érettebb kukoricának nem törvényszerúen kisebb a víztartalma, mint a még asszimilátákat beépítőnek!
- Végezz folyamatosan termésbecslést - kövesd termésbecslési módszerünket!
- A termésbecslés alapján ellenőrizd, hogy adott vízelvonási igény mellett és a becsült termésszinten mekkora eredményt érhetsz el!
- Válassz ki egy átlagos sort, s annak egy átlagosnak ítélt helyén bonts ki annyi csövet, ahányszor 1000 tő kukorica van a táblában hektáronként. Sorold a csöveket 3 osztályba aszerint, hogy milyennek ítéled a csöveket: jónak, közepesnek, gyengének. Számold meg őket az osztályok szerint és állapítsd meg az arányukat, aztán döntsd el, hogy egy 5-ös osztályzati skálán hányast adsz a vetőmagnak, hányast a vetésnek, hányast a talajelőkészítésnek, s végül hányast adsz magadnak! Az eredményt mondd el nekünk is!
- Betakarításkor jegyezd fel, hogy a táblán belül milyen okokra vezethetők vissza az állomány állapotának és a termés mennyiségének különbségei! Az így kiértékelt tapasztalatok tanulságai jól jöhetnek jövőre - ne feledd: az okos ember saját hibájából is tanul, nem csak a máséból!
- Alaposan vizsgáld meg minden táblában a szár erősségének alakulását! Ha nyomásra könnyen törik a szár, vagy kidől a növény, az állományt egy szélvihar könnyen lefektetheti. Korábbi betakarítással előzd meg a veszteségeket és a minőség drasztikus romlását!
- Járd be a kukoricatáblákat és vizsgáld meg a csövek egészségi állapotát. A fuzáriumgombák mindig lesben állnak, s csak a kedvező alkalomra várnak, hogy elfertőzzék a csöveket. Korábbi betakarítással és gyors szárítással elejét veheted a toxintartalom feldúsulásának!
- Mindig figyeld a különböző vetőmag tételek, hibridek és elővetemények reakcióját/hatását az állomány fejlődésére - fontos következtetéseket vonhatsz le az operatív beavatkozásokra, és a jövőbeni döntésekre is!
- A július és az augusztus első dekádja meleg, csapadékos időjárást hozott. A kukorica ígéretesebb lett, de felszaporodhattak kártevők és kórokozók, amelyek maguknak kérik ezt az ígéretet. Ha szükséges, készülj nagyobb szemnedvesség melletti betakarításra!
- Készülj a jövő évi hibridválasztásra - sok jóból kell kiválasztanod a legmegfelelőbbet! Menj el a bemutatókra, és figyelj oda arra is, amit mások mondanak!
- Tarts határszemléket! Hívd meg a szomszédot és távolabbi gazdatársaidat is - ne feledd: az irigység a legjobb szemorvos!
Átgondoltad már? Ugyanakkora ráfordítással akkor éred el a legnagyobb termést, ha minden elvetett kukoricaszemből termő növény fejlődik! Hatvanezer tövön 12 tonna terem, ha mindegyik cső 20 dekás. Ehhez elegendő, ha 6-700 szem fejlődik egy csövön. A jó terméshez nem kell csoda - elég, ha odafigyelsz!
--------------------------------------------------------------------------------
Cikk, kép, hozzászólás küldése: magyarkukoricaklub@me.com
„…új kihívást jelent, hogy merre haladjon mezőgazdaságunk.
Meggyőződésem szerint ez az út nem lehet más, mint az elektronika, a
csúcstechnika, a minőség, az ökológia és a jövedelmező gazdálkodás
harmóniájának megteremtése.”
(Győrffy Béla)