A jég okozta kár a leglátogatottabb erdőterületeket – például a Gerecsét, a Vértest, a Pilist, a Börzsönyt, a Mátrát, a Bükköt, a Zemplént – érintette. A szélsőséges időjárás 30-40 év munkáját tette tönkre, így a károkat is csak többéves munkával, jelentős civil összefogással lehet helyrehozni. Jó példa erre a jelenleg is működő „S.O.S. Bajban az erdő!” adományvonal. A károk felszámolása folyamatos, és ezzel együtt, ahol ez szükséges, a szakemberek elkezdték az új erdők ültetését is.
Szakmai vélemények szerint a károk kialakulásában szerepet játszhat az erdőállományok genetikai különbözősége is. Világszerte egyre elfogadottabb az a nézet, hogy a jövőbeli károk mértékének csökkentése érdekében ún. származási kísérletekkel kell kiválasztani a helyi környezeti szélsőségeknek jobban ellenálló faegyedeket tartalmazó populációkat, az ún. erdészeti származásokat. A szélsőséges időjárásból fakadó katasztrófák megelőzésében tehát egyre nagyobb szerep hárulhat a megbízható származású, ellenőrzötten magas genetikai értékű szaporítóanyagokra.
A NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatósága az Ipoly Erdő Zrt. munkatársaival közösen egy ilyen származási kísérlet létesítését kezdeményezte a Börzsöny egyik jelentős kárt szenvedett erdőfelújítási területén. A megfelelő csemetéket erdészeti szaporítóanyag termelők ajánlották fel. A Magyarország 4 különböző tájáról származó bükk (Fagus silvatica) facsemetéket mintegy fél hektár területen ültették el az Ipoly Erdő Zrt. Diósjenő Erdészeténél a NÉBIH szakemberei.
A NÉBIH és az Ipoly Erdő Zrt. közös közleménye, valamint további fényképek elérhetők az alábbi oldalon:
http://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/jegtoresek-utan-ujraindul-az-elet
2015. április 15.
Ipoly Erdő Zrt. és Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal