350 Artemovszk (Donyeck megye) és Popasznyanszkij (Luhanszk megye) járásokban élő család helyzete válik valamelyest könnyebbé a FAO segítsége révén, amely áll egyrészt a vegyes hasznosítású csirkékből (tojás- és hústermelésre egyaránt alkalmasak), másrészt 200 kiló speciális takarmányból, három hónapra biztosítva az ellátásukat. Ezen időszak letelte után a család választhat, hogy elfogyasztja az állatokat vagy tovább neveli őket a tojásaikért, amire további két hónap után lehet számítani.
Az elhúzódó fegyveres konfliktus komoly károkat okozott Ukrajna mezőgazdaságában. Tavaly sok gazdálkodó veszítette el őszi gabonájának egy részét, miközben az intenzív harcok miatt a tavaszi gabona vetése is akadályozva volt. A rakétatámadások során károsodtak a gyümölcsültetvények és a mezőgazdasági gépek is, ez utóbbiak gyakran lopás áldozatai lettek.
Hogy elkerüljék állataik elvesztését a harcok vagy taposóaknák miatt vagy mivel a legeltető állattartás lehetetlenné vált, takarmány hiányában sok állattartó család számára nem maradt más lehetőség, mint a kényszervágás.
„Ezzel a mezőgazdasági támogatással azt szeretnénk elérni, hogy biztosítva legyen a leginkább rászoruló családok élelmiszerellátása és megélhetése, javuljon a táplálkozásuk és a konfliktus gazdasági hatásainak továbbgyűrűzése is elkerülhető legyen,” foglalta össze Farrukh Toirov, a FAO ukrajnai katasztrófa-elhárítási koordinátora a projekt céljait.
Hozzátette, a harcok intenzívebbé válása érezhető, a pufferzónájában élők életkörülményei, élelmiszer és táplálék-ellátottsága egyértelműen rosszabbodnak.
Az elmúlt héten az ENSZ szervezet 500 tonna állati takarmányt juttatott a konfliktus pufferzónában élő mintegy 5000 rászoruló család számára Donyeck és Luhanszk megyékben. Az év elején 100 tonna kiváló minőségű vetőburgonyát osztottak szét 1000 rászoruló háztartás között.
A FAO segítségéből részesülő családokat a helyi hatóságokkal együttműködésben választották ki. Sokan közülük jelenleg is nemzetközi és helyi szervezetek támogatására szorulnak.
„Azért dolgozunk, hogy a rászorulók képessé váljanak önmagukon segíteni. Igyekszünk a lehető legtöbb ember számára támogatást biztosítani, de a mezőgazdasági eszközökre váró családok száma a harcvonal menti településeken szinte végtelen. A FAO projektje csak egy kis részüket tudja lefedni,” mondta Toirov. „További donorok bevonására lenne szükség tevékenységünk kibővítéséhez, hogy többeket tudjunk elérni.”
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:
Takarmányhoz jutnak a rászoruló ukrán gazdák a FAO révén [EN]
http://www.fao.org/europe/news/detail-news/en/c/287695/
Ukrajna: pénzügyi likviditás az aratás előtt álló gazdáknak [EN]
http://www.fao.org/europe/news/detail-news/en/c/293280/
A tudatosság a kulcs az afrikai sertéspestis ellen [EN]
http://www.fao.org/europe/news/detail-news/en/c/283129/