Az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról szóló 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 1. számú mellékletében rendelkeznek – többek között – a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszerben (MePAR) rögzített védett tájképi elemek megőrzéséről.
A szabályozás szerint a teljes naptári évben biztosítani kell, a MePar-ban meghatározott és feltüntetett védett tájképi elemek esetében a
- 100 négyzetméternél nagyobb,
- legfeljebb 5000 négyzetméter,
- jellemzően nem vonalas kiterjedéssel rendelkező,
- legalább 50%-ban fás szárú növényekkel borított fa- és bokorcsoportokra vonatkozó fahasználatot,
valamint a
- legalább 0,01 ha és
- legfeljebb 0,5 ha területű,
- szántóval körülvett,
- nyílt vízfelületű vagy időszakosan jelenlévő, vizenyős, mocsaras, legfeljebb 10 méter széles part menti vegetációval szegélyezett kis kiterjedésű tavak megőrzését.
A kunhalmok, valamint a fa- és bokorcsoportok területén a gyep felszínborítás helyreállítása érdekében történő előkészítő beavatkozások kivételével minden egyéb mezőgazdasági talajmunka végzése tilos. Ugyancsak tilos a kunhalom területén végzett fakivágás során a földmű bolygatása.
Az előírások között szerepel az is, hogy a magányosan álló fát kivágni nem lehet, amely szabály kibővült a 2017. évtől (április 10.) a március 1. és augusztus 31. között jellemző költési és fiókanevelési időszak alatt az egyéb fára, bokorra és sövényre vonatkozó kivágási tilalommal.