A hazai termelés biztonságára is egyre jobban kihat a klímaváltozás

Agro Napló
Bár konkrét adatok egyelőre nem bizonyítják, számos jel utal arra, hogy az éghajlatváltozás hatására megszaporodnak az erős, nagy mennyiségű csapadékkal és erős széllel kísért viharok – írja a Magyar Idők. Az időjárási szélsőségek már ma is egyre több gondot okoznak: a mezőgazdaságban több milliárd forintos kieséstől tartanak a gazdák, ráadásul az ingatlantulajdonosok is egyre többször szembesülnek a viharkárokkal.

 

Intenzív, nagy mennyiségű csapadékkal és erős széllel járó viharokra kell felkészülnünk a következő években. Bár konkrét bizonyíték egyelőre nincs arra, hogy az elmúlt időszakban megszaporodott viharok egyértelműen az éghajlatváltozás számlájára írhatók, számos jel utal arra, hogy összefüggés van a felmelegedés és az időjárási szélsőségek kialakulása között – mondta el a Magyar Időknek Mika János éghajlatkutató.

A szakember szerint az adatok és a modellek is alátámasztják, hogy fokozódik az úgynevezett függőleges labilitás a légkörben, ez okozza a nagy csapadékkal, intenzív villámtevékenységgel és orkánerejű széllel kísért viharokat. Ebből a szempontból az elmúlt néhány évtized során jelentős eltolódást tapasztaltak a kutatók, ami az előttünk álló időszakban is folytatódhat.

– Kevesebb napon esik eső, de amikor esik, akkor több csapadék érkezik. Ez elsősorban a dombvidékeken okozhat problémát, ahol a néhány óra alatt lehullott 100 milliméternyi csapadék egyetlen kis patakban akar helyet találni magának. A hirtelen hatalmasra duzzadt patakok villámárvizeket okoznak – mondta. A probléma felismerésének idején, 2004 és 2006 között csak Nógrád megyében 16 villám­árvíz alakult ki, amelyek hozzávetőlegesen 2 milliárd forint kárt okoztak a térségben. A szakember szerint bár a csapadék kivédhetetlen, a veszélyeztetett helyeken megfelelő előkészületekkel csökkenthető az ítéletidő okozta kár mértéke.

Felhőszakadásokra és intenzív viharokra ugyanis a következő években, évtizedekben is számítani kell. – A közvetett jelekből arra következtethetünk, hogy nagyobb szelek, nagyobb csapadékok irányába haladunk. Ahhoz azonban, hogy minderre konkrét bizonyítékaink legyenek, hosszú időnek kell eltelnie – emelte ki. A szakember szerint az idő mellett a technológia változása is nehezíti az összehasonlítást a hosszú idősorok között. – Mindig az a baj a szélsőségekkel, hogy nem pontosan ugyanazzal a módszerrel és eszközökkel figyelünk meg az időszak elején és a végén. A technológia ugyanis ezen a területen is rohamosan fejlődik – jegyezte meg.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint mezőgazdasági szempontból is megkérdőjelezhetetlen a klímaváltozás, amely egyre inkább kihat a hazai termelés biztonságára. Hazánk egyre kitettebb a belvíz és az aszály veszélyének, ami vízválság felé sodor bennünket. Míg időnként a hirtelen jött esőzés, a jégverés, illetve az erős szél okoz gondot, az elmúlt években az aszály is egyre inkább megnehezítette a gazdák dolgát. 2015-ben például a szárazság miatt kukoricából országosan csupán 6,4 millió tonnát takarítottak be az előző évi 9 millió tonnához képest, így csak ebből a növénykultúrából az agrárium vesztesége meghaladta a 100 milliárd forintot. A szélsőséges időjárás okozta károk évről évre nőnek a mezőgazdaságban.

Idén július elejéig összesen 113 859 hektárról érkezett kárbejelentés, míg egy évvel korábban csupán 81 800 hektáron okozott terméskiesést az időjárás. A jégeső az eddigi jelentések szerint több mint 34 ezer hektáron pusztított, amit a tavaszi és téli fagykárok követnek a sorban. Az aszály sújtotta területek július első hetében a duplájukra emelkedtek, összesen csaknem 11 ezer hektárról érkezett jelentés. Felhőszakadás miatti terméskiesést is jeleztek a gazdák, összesen 2750 hektárról, vihar pedig több mint 1150 hektáron pusztított az országban. A gazdák mára felkészültek a szeszélyes időjárás hatásaira, többségük rendelkezik biztosítással, emellett az agrárkárenyhítési rendszerből is számíthatnak támogatásra.

A mezőgazdaság mellett a falvakban, városokban is rendre nagy pusztítást hagynak maguk után a viharok. A Magyar Biztosítók Országos Szövetségének (Mabisz) tájékoztatása szerint az ingatlanok esetében a nyári időszak kifejezetten kockázatosnak számít.

A társaságok adatai szerint 2010 és 2017 között a májustól augusztusig tartó időszakban csaknem egymillió esetben fizettek kártérítést az ügyfeleknek, a kiutalt összeg meghaladta a 73 milliárd forintot. Idén talán még a tavalyinál is sűrűbb a viharszezon, a július közepén érkezett ítéletidőt követően csaknem hétezer bejelentés érkezett a biztosítókhoz. A két héttel ezelőtti viharokban kiemelten sok ingatlan sérült meg a fővárosban, Pest megyében, illetve a Balaton déli partján. A Mabisz szerint a nyári viharok átlagosan mintegy 115 ezer forint összegű kárt okoznak a biztosított ingatlanokban, de e téren igen nagy a szórás: sok a kis összegű kár, miközben előfordulnak 10 milliós nagyságrendű esetek is.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?