2024. november 22. péntek Cecília

Magyar kukorica és méz is mehet Kínába

Agro Napló
A tartományokkal való együttműködés kiszélesítése és a tudományos együttműködés fejlesztése mellett számos további mezőgazdasági együttműködésre is lehetőség nyílik a magyar-kínai magas szintű tárgyalások eredményeként - jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter.

Fazekas Sándor elmondta: a magyar-kínai agrárkapcsolatok terén a kormány a tartományokkal való közvetlen együttműködés bővítésére helyezi a hangsúlyt. A jövőben az együttműködés kiterjedhet a különleges termékek piacán való megjelenés érdekében folytatott e-kereskedelemre, valamint az agrárdigitalizációval kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok kicserélésére.

A felek egyetértettek abban, hogy a jövőben szorosabbra fűzik az agrárerdészet terén kialakítandó kapcsolatokat. Az agrárerdészet különösen fontos abból a szempontból, hogy annak fejlesztése egyszerre védi a vízbázist és a talajt, miközben növeli a talajban megkötött és hosszú távra is elraktározható szén mennyiségét, mérsékelve a légkörben jelenlévő üvegházhatású gázok mennyiségét.

A legnagyobb felvevőpiac lehet

A következő években Kína a minőségi magyar agrártermékek legfontosabb exportpiaca lehet, a magyar borexportban már a 4. legfontosabb célország - mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az M1 aktuális csatornán szerdán.

Az elmúlt öt évben a Kínába irányuló mezőgazdasági kivitel tízszeresére nőtt. Éves szinten átlagosan 15-20 százalékos növekedést mértek, idén 25 százalékkal több magyar agrárterméket szállítanak Kínába - mondta.

Kiemelte: a kelet-közép-európai régióban Magyarország rendelkezik a legtöbb exportengedéllyel, ami jelenleg 12 termékkörre terjed ki, és tárgyalnak ennek a bővítéséről.

A miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta: a Kína, valamint 16 közép-kelet-európai ország gazdasági és kereskedelmi fórumán több, a magyar mezőgazdaság számára kedvező megállapodást is aláírtak. Példaként említette a magyar kukoricára és a mézre vonatkozó exportengedélyeket. A Kínában népszerűek a minőségi magyar termékek. Fazekas Sándor szerint csak Magyarországon múlik, hogy mennyit exportál Kínába, mivel óriási felvevőpiacról van szó. A magyar agrárdiplomácia külön hangsúlyt fektetett az elmúlt években a kapcsolatok bővítésére.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?