Európában 24 tagja van a szövetségnek és 388 élelmiszerbank működik a tagországokban, segítséget nyújtva csaknem 8,1 millió nélkülöző számára. A szombatig tartó közgyűlés célja, hogy a tagországok olyan logisztikai és IT-megoldásokat találjanak, amelyekkel az élelmiszerbankok működése még hatékonyabbá tehető - olvasható az MTI-hez elküldött tájékoztatóban
Az élelmiszerbankok működésükkel konkrét megoldást nyújtanak az élelmiszerfeleslegek hasznosítására és az élelmiszerellátás biztosítására. Az Európai Unióban egy 2016-os mérés alapján mintegy 42 millió ember (Eurostat, 2016) nem jut kellő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez.
A tájékozató idézi Jacques Vandenschrik, a FEBA elnökét, aki elmondta, hogy az élelmiszerbankoknak világszerte kettős célja van. "Egyrészt az élelmiszerláncok szereplőitől - kereskedőktől, termelőktől, gyártóktól - gyűjtjük össze a náluk keletkező élelmiszerfelesleget, másrészt ezt a jelentős mennyiségű élelmiszert - amely európai szinten tavaly elérte a 297 ezer tonnát - eljuttatjuk karitatív szervezetek segítségével oda, ahol erre a legnagyobb szükség van" - hangsúlyozta a FEBA elnöke.
Magyarországon minden évben 1,8 millió tonna élelmiszer megy veszendőbe. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület célja, hogy kapcsolatot teremtsen az országban felhalmozódó élelmiszerfeleslegek és a rászorulók között, elősegítve az éhezés és az élelmiszerpazarlás csökkenését Magyarországon. Az Élelmiszerbank több mint 13 éves fennállása óta gyártóktól, kereskedelmi hálózatoktól gyűjti be a feleslegessé vált élelmiszereket, amelyek között vannak közeli lejáratú vagy csomagoláshibás termékek, de akár szezonálisan már nem eladható, kiváló minőségű élelmiszerek is. 2017-ben 9 ezer 300 tonna mentett élelmiszerrel több mint 300 ezer nélkülözőnek nyújtottak segítséget.