2024. november 22. péntek Cecília

Magyarországon is egy cégben a DowDuPont agrárportfóliója

Agro Napló
Hazánkban is végbement a DowDuPont fúzió: a két óriáscég egyesülése után az itteni érdekeltségeik is egy vállalatban, Corteva Agriscience név alatt működnek majd a jövőben – jelentette be Borsos László, a részleg ügyvezető igazgatója Dombóváron.

Balról Jean Philippe Riffat marketing menedzser Közép-és Kelet Európa, Borsos László ügyvezető, Nagy Lajos termelési igazgató, Sándorfy András marketing menedzser. Fotó: Aszódi János

A divízió létrejöttével koncentrálódnak a vállalatokban rejlő erőforrások, hatékonyabbá válik a piacra jutás - mondta az MTI-nek Borsos László, a divízió ügyvezető igazgatója a Corteva Agriscience Portfoliom Farm elnevezésű rendezvényén Dombóváron, ahol nagyszabású szántóföldi bemutatóval mutatkozott be az újjá szervezett társaság. A divízió Magyarországon a magyar Dow- és DuPont érdekeltségekre épül, amelybe a Dow AgroSciences Hungary Kft., a DuPont Magyarország Kft., a Pioneer Hi-Bred Magyarország Kft., valamint a Pioneer Hi-Bred Termelő és Szolgáltató Zrt. tartozik.

A Corteva Agriscience piaci részesedése Magyarországon a növényvédőszer üzletágban 10 százalékos, a vetőmagüzletágban 20-30 százalék között van - ismertette Borsos László. Elmondása szerint a Corteva Agriscience-be kerülő magyar vállalatok jelenleg 196 főt foglalkoztatnak, közülük 26-an dolgoznak a kutatás-fejlesztés területén, a társaságok emellett szezonálisan évi 450 embernek adnak munkát. A cégek tavaly 20 ezer magyar gazdával kerültek üzleti kapcsolatba.

A magyarországi divízió központja Budaörsön van, emellett kutatóállomást működtetünk Szegeden és Szolnokon, vetőmagüzemet Szarvason - tette hozzá. A szegedi növénynemesítő állomás 2007-ben 4 millió amerikai dollár befektetéssel, 3300 négyzetméter alapterületen épült, ahol modern nemesítési módszerekkel a kontinentális éghajlat hazai sajátosságainak figyelembevételével folyik a kukorica és napraforgó hibridek nemesítése.  A vetőmagüzem fejlesztésére az elmúlt 20 évben 52 millió dollárt fordítottak, Szarvason "csúcsesztendőkben" 16-18 ezer hektáron állítanak elő hibrid kukorica és napraforgó vetőmagot.   

Az ügyvezető igazgató szerint céljaik között technológiák újítása, új növényvédőszerek behozatala, új hatóanyagok, vetőmaghibridek előállítása szerepel a magyar piacra, tekintettel a fenntarthatóságra, a klímaváltozásból eredő változó igényekre. Vetőmagkivitelben Magyarország a világ ötödik legnagyobb exportőre, a szaporítóanyag termőterületét tekintve az európai ranglista 7. helyét foglalja el. A vetőmag-termesztési ágazat 2017-ben közel 700 millió euróval járult hozzá Magyarország nemzeti jövedelméhez, a vetőmagok 70 százaléka exportra kerül. A magyarországi hibrid kukorica vetőmag előállítás 60 százalékát a Pioneer hibridek teszik ki, ez 150-160 gazdaságnak jelent biztos bevételt.

A Corteva Agriscience növényvédőszer-palettáján továbbra is központi helyet foglal el a gyomirtószerek fejlesztése, de a mérnökök új hatásmechanizmusú, széles hatásspektrumú rovar- és gombaölő szerek előállításán is dolgoznak.

A tervek szerint 2019 júniusában önálló, tőzsdei céggé váló Corteva Agriscience a világ több mint 130 országának mezőgazdaságában tölt be vezető szerepet és globális jelentőségű kutatás-fejlesztési részlegével támogatja a mezőgazdasági innovációt, új technológiák bevezetését.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?