Fotó: FAO
Csakúgy, mint három hónappal ezelőtt, 39 ország, közülük 31 afrikai, hét ázsiai és egy karibi (Haiti) élelmezési helyzete indokolná a külső támogatást. A FAO szakértői szerint mindez az időjárási szélsőségek és hosszúra nyúló konfliktusok miatt alakult így. Utóbbi főleg Kelet-Afrikában és a Közel-Keleten, míg a száraz időjárás inkább Dél-Afrikában jellemző.
Jemenben a konfliktus miatt közel 18 millió ember számára nem megoldott a napi rendszeres, tápláló étkezés, ők azonnali segélyre szorulnak.
A Közép-Afrikai Köztársaságban a lakosság 43% küzd hasonló problémákkal a feszült belpolitikai helyzet és az elmúlt évek csökkent mezőgazdasági termelése, továbbá a nem működő piacok miatt.
Afrika déli részén az elmaradt esőzések megakadályozták a haszonnövények megfelelő fejlődését, főleg Malawi és Zimbabwe lakossága néz szűkös időszak elé.
A csapadék mennyisége a Közel-Keleten is elmaradt az ideálistól, különösen Afganisztán és Szíria várható gabonatermését megtépázva. Utóbbi országban közel 6,5 millió ember élelmezése nem megoldott, és további 4 millióan vannak bizonytalan helyzetben.
Mindeközben Kelet-Ázsiában jó évnek néznek elébe, miután a kedvező időjárás India és Banglades búzatermelését rekord magasságokba lökte.
A gabonatermelés az 52 tagú alacsony jövedelmű élelmiszerhiánnyal küzdő országcsoportban 490 millió tonna körül lesz, mintegy 19 millió tonnával több az elmúlt öt év átlagánál.