Az elmúlt egy hét során az ország döntő részén egyáltalán nem hullott csapadék, csak néhol fordult elő kisebb zápor. Jelentős eső utoljára szeptember utolsó és október első napján esett. A csapadékos szeptember miatt azonban elmúlt 30 nap csapadékösszege (1. ábra) még így is meghaladja az ilyenkor szokásos értéket az ország nagy részén (2. ábra). A talajok felszín közeli rétege az elmúlt napokban száradt, de így is kellően nedves (3. ábra), sőt az Alföld középső tájainak kivételével a felső fél méteres talajréteg is közel telített (4. ábra). A mélyebb rétegekben még bőven van hely az őszi és téli csapadék számára – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat agrometeorológiai jelentésében, melyet az Agro Napló is megkapott.
A hőmérséklet az átlagos értékek körül alakult az elmúlt napokban: délutánra 20 Celsius fok köré melegedett a levegő, míg a hajnalok is többnyire enyhék voltak. A leghidegebb reggel hétfőre alakult ki, ekkor többfelé volt talajmenti fagy (5. ábra).
5. ábra: Minimumhőmérsékletek 2022. október 10-én (Celsius fok)A nyári növények betakarítása még tart, a száraz idő ehhez kedvező volt. Az augusztus 20-a után érkezett bőséges csapadék hatására a repcét már kellően nedves talajba lehetett elvetni, és azóta is szépen fejlődnek az állományok (6. és 7. ábra). Az őszi kalászosok vetéséhez, a jó magágy készítéséhez is megfelelő nedvesség áll rendelkezésre a talajokban.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeinken a szeptember végére, október elejére vonatkozó állapotot láthatjuk. Az index értéke ebben az időszakban jelentősen csökken, ez idén is így történt. Az aszály után a nyár végétől érkezett csapadék hatására a negatív anomália gyakorlatilag megszűnt, az ország jelentős részén az átlagosnál jóval nagyobb a zöld tömeg mennyisége a szokásosnál.
Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Győr és Békéscsaba körüli területre vonatkozó agrogramokon[*] immár az új szezonra (8. és 9. ábra). Augusztus 20. után több hullámban jelentős csapadék hullott, így az őszi káposztarepce vetése a történelmi aszály után már kellően nedves talajba történhetett. A csapadékos idő szeptemberben is folytatódott, így a repce szépen kelt és gyorsan fejlődött. Az őszi kalászosok vetéséhez az október első felét jellemző száraz idő és optimális nedvességtartalmú talaj kedvező körülményeket teremtett. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg az ország nagyobb részén az optimális körül jár, míg keleten jócskán meghaladja azt.
Az előttünk álló egy hét során is folytatódik a nagyrészt napos, száraz, enyhe őszi idő. Pénteken, szombaton nyugaton és északon, szerdán helyenként előfordulhat gyenge eső, de az ország döntő részén számottevő csapadék nem várható a jövő hét közepéig. A hőmérséklet sem sokat változik, fagymentes éjszakák, délutánonként pedig 20 fok körüli maximumok várhatók. A jövő hét első napjaiban pár fokot melegszik az idő, majd szerdától lehűlés érkezik.
Kövesse napról-napra az agrometeorológiai elemzéseket az Agro Napló főoldalán: www.agronaplo.hu!
(Forrás: OMSZ)
[*] Az őszi vetésű kalászosok számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).