Aktualitások a szántóföldi növénytermesztésben és a gyepgazdálkodásban VII. 15.-VIII. 15. között

Agro Napló
„A természet varázsát Ontja bõven a fûben, Fában és a kõben. Ó, nincs a Földön Oly silány anyag: Mely így vagy úgy Ne szolgálná javad.” Shakespeare: Rómeó és Júlia, Lõrinc Barát
A meteorológiai adatok és tapasztalataink szerint is nyár dereka az év legszárazabb, legmelegebb időszaka. A városlakó, ha teheti ekkorra időzíti szabadságát, lehetőleg víz-közelben pihen, keres felfrissülést. A szántóvető ember sajnos nem teheti ugyanezt. Nem csupán a melegtől „verejtékszagú” nekik ez a két hónapon átívelő harminc nap, hanem a sok-sok tennivalótól, az ezernyi gondtól. Bizony nem a mûfénytől lesz barna a mezei munkás és nem csak a kérlelhetetlen idő vési mélyebbre arca barázdáit. Még számba venni is sok, amit ebben a szûk egy hónapban el kell végezni. Még javában tart a búza betakarítása, már ahol az aszály megkímélte a vidéket. Talán a tavaszi sörárpából, borsóból is van még kombájnolni való. Lassan a rozs is érik, szőkül a zab. De ebben az időszakban várható többek között a len, a facélia, az olajretek, a mustár, a bab, a csicseri borsó, a fénymag, a fővetésû mohar és a köles, a magnak termesztett baltacím, a tarka koronafürt, a bükkönyök beérése is. Augusztus közepe felé meg „bejöhet” a rostkender, a répamag is. Mind-mind olyan kultúrák, ahol a fajtáknak 3-4 nap az optimális betakarítási ideje, mert azon túl jelentős a szemveszteség, romlik a minőség. A termésnek azon részét, amelyet nem lehet azonnal értékesíteni, tisztítani, esetleg szárítani, osztályozni, előtárolni kell. Mindez sok munkával jár és nem kevés pénzbe kerül. Azonban a jövőt illetően tanulságokkal is szolgál. Rámutathat technológiai változtatásokra, új szempontok szerinti fajtaválasztásra.

A betakarítással szinte egy időben kell a melléktermékek hasznosítását és a területről történő letakarítását elvégezni, hogy mielőbb kezdődhessen a tarlómûvelés, esetenként a középmély lazítózás, a másodvetés, vagy a nyárvégi-kora őszi vetést előkészítő talajmunka, de ez az ideje a melioratív meszezésnek is, ahol erre szükség van.

A szalma, a magszalma, a kukoricaszár sorsa, kezelése régtől fogva neuralgikus pontja gazdálkodásunknak. Abban mindenki egyetért, hogy a talajerő-gazdálkodási, a takarmányozási vagy újabban a tüzeléstechnikai értékük óriási. Csak az elvből nem akar gyakorlat lenni, mert itt is több a jó tanács, mint a pénzügyi segítség.

Az állattartással foglalkozó gazdák viszonylag jobb helyzetben vannak, alomnak, tömegtakarmánynak hasznosítani tudják a legtöbb mellékterméket. Közepes minőségû réti szénával egyenértékû a zab, a borsó, a bükkönyfélék szalmája, a mohar, a köles, a fénymag szalmáját a juhok télen szívesen fogyasztják. A pillangósok magszalmája, ha deszikkánst alkalmaztak csak alomként hasznosítható. A csak növénytermesztést folytatók előtt is kínálkozik elfogadható megoldás. Ipari, kézmûipari célra lehet a gabona szalma egy részét értékesíteni, a többit az egyéb magszalmákkal együtt a talaj szervesanyag készletének gyarapítására szabadna csak használni. Csak egyet ne tegyenek! Tartózkodjunk a szalma- és a tarlóégetéstől! Tûzveszélyes, szerves-anyag pazarló, több kárt tesz a hasznos élőszervezetekben, a környezetben, mint amit mondva csinált, számtalanszor cáfolt előnyéül felhoznak. Termőföldjeink szerves-anyag tartalma egyre fogy, úgyszintén a szerves-trágya is évről-évre kevesebb, ezért még a rossz C:N arányú tarló-, gyökér- és szalma maradványokat is meg kell becsülni. A legjobb persze az lenne, ha jutna legalább 30-40 kg/ha N ezeknek a lebontásához, de hát megint csak a pénzszûke, ami közbeszól.

A gabonafélék és az előzőekben felsorolt egyéb nyári betakarítású növények közel 2 millió hektárt tesznek ki. Nagyrészük, különösen a kalászos gabonák után szakmailag kötelező lenne a tarlóhántás, majd a tarlómûvelés. A tarlóhántás sekélyen, 8-12 cm mélyen végzett forgatás-lazítás-porhanyítás, amellyel egyrészt szigetelő réteget képezünk a maradék talajnedvesség megőrzéséért, elősegítjük a szervesanyag feltáródást, írtjuk a főnövény alatt kikelt gyomokat, egyúttal „vetőágyat” is képezünk a „szemveszteségnek”, a talaj gyommag készletének, hogy aztán a tarlómûveléssel ezeket megsemmisítsük. A tarlóhántás ezen kívül megkönnyíti, energia- és mûvelet takarékosabbá is teszi a következő mûveleteket. A tarlóhántás csak a laza szélkártól (defláció) fenyegetett homok- és kotu talajokon szabad elhagyni. A tarlóhántás több, kisebb előnyből összeadódó jótékony hatása azonban csak akkor érvényesül, ha a betakarítás után, azzal szinte egy időben hajtjuk végre és le is zárjuk hengerrel, ez utóbbi mûvelet csak kivételesen nedves talajon maradhat el. A tarlóhántás egyúttal növény- és talaj egészségügyi szempontból is fontos, különösen ott, ahol az egyik kalászos gabonát a másik követi. Eszközei a talajkötöttségéhez igazodó különböző fajlagos terhelésû tárcsás boronák, lazább talajokon pedig jó munkát végeznek az ásóboronák, mindkét esetben gyûrûshenger zárja (lehetőleg kapcsoltan) a felszínt. A tarlóhántással kapcsolatban újabban felmerült az ún. „kémiai tarlómûvelés” és legalább is a sorrendiséget illetően a helyenként szükségessé váló középmély lazítózás (forgatás nélküli talajmûvelés, eke, vagy tárcsatalp betegség gyógyítása). Véleményünk szerint mindkét esetben először a jó minőségû tarlóhántásé az elsőség. Az évelő, erős vegetatív szaporodású nád, fenyércirok, acat, stb. ellen ez után következhetnek a herbicidek. A középmély altalaj-lazítózás 3-4 évig akkor fejti kedvező tartamhatását, ha a mûvelet mélységében száraz a talaj (víztartalma a szántóföldi vízkapacitás 50 %-a alatt van) és a lazítótestek egymástól való távolsága nem nagyobb, mint a lazítózás mélységes. A lazítózás mélysége a tömörödött réteg elhelyezkedésétől függően max. 45 cm, az ékalakú lazítókések kisebb rögösödést okoznak, mint a lúdtalp formájúak, ha az altalaj sziklás, a felszínre került nagyobb kövek összegyûjtéséről gondoskodni kell.

A jó minőségben végzett tarlóhántás augusztus elejére, közepére kizöldül, ekkor „feketére” kell mûvelni, vagy a kora őszi vetésûek alá előkészíteni a gyökér- és vetőágyat. Eszközei lehetnek: kultivátor, ásóborona, tárcsa, eke, kombinátor.

Ez az utolsó lehetőség (a fehérmustár kivételével) másodvetésekre, erről ugyanebben a számban külön cikkben tájékoztatjuk olvasóinkat.

Ebben a száraz, meleg periódusban, ahol szükséges, és aki csak teheti, öntözzön. A szója, a kukorica, a burgonya, a cukorrépa, a lucerna, a rétek és a legelők szomjaznak, a mesterséges vízpótlás növeli (esetenként már csak menti) a termést, javítja a minőséget. A nagy párolgási veszteségre való tekintettel késő délutántól kora reggelig szervezzük a mûszakot. A takarmánytermesztők, állattartók, ha öntözni tudták a lucernát, herefüvest, azok most takarítják be a 3. növedéket. A legelőn itt az ideje a tisztító kaszálásnak és a pihentetett szakaszokon az öntözésnek. A sok, napi teendő mellett időt kell szakítani az őszi vetésû növények fajta kiválasztására, a vetőmag megrendelésekre. Akik a nyári betakarítású kultúráinknál aszálykárt szenvedtek, mielőbb vegyék fal a falugazdászokkal a kapcsolatot, kárenyhítésre ígért támogatást az FVM. A vetőmagtermesztőknek (hibrid kukorica, lucerna, répa) a címerezés, az idegenelés, a szemlék is adnak munkát. Még be sem fejeződik jószerint a nyári munkák dandárja, de már készülni kell az őszi „csúcsra”. Vegyük számba lesz-e pénz alapmûtrágyára, gázolajra, fogadóképesek-e a terménytárolók, szárítók, silók. Legyenek üzemképesek erő- és munkagépeink, a napraforgó, a szója, a szemes kukorica betakarításához már most vizsgáljuk át az adaptereket, a burgonya- és répabetakarító gépeinket, vagy időben gondoskodjunk a bérmunkáról. Az őszi betakarítás mellett fel kell készülni a mintegy másfél millió hektárt kitevő őszi vetésekre. A betakarítás és a vetés ezen kívül jelentős szállítókapacitást is igényel. Szállítóeszközeink legyenek forgalom- és üzemképes állapotban, különös tekintettel az őszi kellemetlen időjárás körülményeire.

Ehhez a sok-sok embert próbáló munkához kívánok a Szerkesztő Bizottság nevében is jó egészséget és sikeres nyári betakarítást, felkészülést az őszi csúcsra.


Dr. Késmárki István
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Folytatódik az esős idő

Folytatódik az esős idő

Bár a betakarítási munkákat jelentősen hátráltatja a csapadékos időjárás, a talajok feltöltődése jól halad, egyre mélyebb rétegekbe is jut a nedvesség...

A sekély talajművelés – művészet

A sekély talajművelés – művészet

A sekély talajművelés egyre fontosabb lesz a csapadékszegény időjárás következtében. A tarlóhántás és tarlóápolás ill. a felszín feketén tartását csak...

Finom talajművelés

Finom talajművelés

A sekély talajművelés egyre fontosabb lesz a klímaváltozás végett és azért is, hogy minél költségtakarékosabban tudjuk elvégezni az első művelete(ke)t...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?