Betakarítás utáni kitakarítás !

Agro Napló
Hamarosan elérkezik a repce és a gabonafélék betakarításának ideje. A jövõ év termésének megalapozása rögtön a kombájn elvonulása után megkezdõdik Érdemes, és anyagilag is megéri, már az õsszel gondolni a következõ szezonra, és az évelõ gyomok irtásának leghatékonyabb módszerét választani: a vegyszeres tarlókezelést.
A jól beállt gabona táblában nem tör fel a fenyércirok. A gabona jó gyomelnyomó képessége megakadályozza. Ez nem jelenti azt, hogy a tábla nem fertőzött fenyércirokkal. A gabona nyomásától megszabadult fenyércirok rizómája a tarlón nagyon jól láthatóan kihajt és szemlélteti, hogy a következő kukorica vagy napraforgó kultúrákban mennyi pénzt lesz kénytelen a gazda az évelő fenyércirok irtására fordítani. A tarlókezelés után, az évelő fenyércirok elpusztításával a következő napraforgó vagy kukorica kultúrákban olyan készítmények hatása elegendő lesz, amelyek a magrólkelő fenyércirkot irtják. Ezen készítmény hektárköltsége fele, esetleg harmada a rizómás fenyércirkot irtó készítményekének.

A mezei acat idén is rengeteg problémát okozott. Elborította a tavaszi vetések tábláit, a napraforgó már a vetés előkészítés idején szőnyegszerûen fertőzött volt. A gyomnövényre jellemző „foltos” megjelenéssel szemben sok kukoricaföldön táblaszéltől táblaszélig ért az acattömeg. A gabonában a korán elvégzett gyomirtó kezelések után több helyen a kalászok fölé nőttek a permetezéskor még ki nem hajtott acatnövények. A tarlókezelésnek több biológiai előnye van. Nyáron (ált. június) a mezei acat gyökerében minimális szintre csökken a tartalék tápanyag mennyisége, a rizóma kimerül. A növény ebben az időszakban arra törekszik, hogy a föld alatti részeket feltöltse, elegendő tartalékot képezzen az áttelelésre. Ha ilyenkor a zöld levélfelületen keresztül felszívódó gyomirtó szert juttatunk a növénybe, akkor az lejut a legyengült gyökérbe és elpusztítja azt. A még jobb hatás elérése érdekében az acat jól fejlett gyökérzetét előbb össze kell daraboljuk, hogy a kisebb darabokat - kihajtás után lepermetezve - teljesen el tudjuk pusztítani.

A tarlókezelés szakszerû elvégzésére egy új készítmény áll a termelők rendelkezésére. A Dominator SL egy új, glifozát hatóanyagot tartalmazó, totális gyomirtásra alkalmas, felszívódó gyomirtó szer. A készítmény habzásgátló adalék anyagot tartalmaz, mely a kezelhetőségét javítja. A mezei acat mellett minden évelő (és természetesen minden magról kelő) gyom ellen kitûnő hatékonyságú (pl. fenyércirok, nád, tarackbúza, szeder, aprószulák stb.). A tarló vegyszeres kezelésére a Dominator dózisa acat ellen 4 liter, nád, tarackbúza, aprószulák, szeder ellen 6 liter hektáronként. A készítmény hatékonyságát, hatásgyorsaságát fokozhatjuk hektáronként 2-5 kg ammónium-nitrát, acat ellen dupla dózisú hormon készítmény, például 2 l/ha DMA-6* vagy tapadásfokozó adalékanyag hozzáadásával.

Az eredményes tarlókezelés őszi lépései a következők: A betakarítás után röviddel hántsuk meg a tarlót. Az évelő gyomok kihajtása után, annak jól fejlett tőlevélrózsás állapotában végezzük el a tarló vegyszeres gyomirtását a Dominator SL nevû totális gyomirtó készítménnyel. A permetezést követő 3-4 hét elteltével végezzünk mélyszántást, hogy a 30-35 cm mélységben található gyökérdarabokat mechanikus módon is gyérítsük.

A tarló vegyszeres gyomirtása a Dominator alkalmazásával alacsony szerköltséggel megoldható. Ez rendkívül gazdaságos gyomirtást tesz lehetővé táblaszinten, hiszen a biológiailag legmegfelelőbb időszakban elvégzett gyommentesítés 2-3 évre szóló, többszörösen megtérülő befektetés. A Dominator kis kiszerelésben is kapható, szabadforgalmú készítmény, amely bárki által megvásárolható a gazdaboltokban és a növényvédőszer-forgalmazóknál.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Szuperszelektív a Select Super

Szuperszelektív a Select Super

A napraforgóban a felülkezeléses (Clearfield, Express stb.) technológiák térhódítása folyamatos és töretlen volt az elmúlt években. Már elértünk odáig...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?