Gyommagkészlet a „láthatatlan” gyomosító tényezõ

Agro Napló
A talajok gyomosító képességét jelentõsen befolyásolja azok gyommagtartalma, amely a nemzetközi és hazai kutatók szerint leggyakrabban 16 000-240 000 db között változik a talaj felsõ 20 cm-es rétegében m2 -ként. A 20 cm-es tartomány hazánkban a mûvelési zónát is jelenti a legtöbb esetben. Az eltérõ talajmûvelési rendszerek különbözõ hatással vannak a gyomflórára, ezzel együtt a gyommagkészletre és a magvak elhelyezkedésére. A forgatásra alapozott mûvelési rendszerek gyomkorlátozó hatása a legmarkánsabb, az egynyári gyomok mellett az évelõk fékentartására is alkalmas.
A szántás számtalan előnye mellett azonban nem szabad megfeledkezni szakszerûtlen, sablonszerû használatának negatív hatásairól sem (eketalp, szervesanyag és talajélet aktivitás csökkenés). Megfelelő vetésváltással lehetőség nyílik a talajmûvelési eljárások és a mûvelés mélységének változtatására, miközben a gyomok felszaporodása és egyes fajok dominánssá válása is megakadályozható. A szántás a gyomgyérítő hatásánál fogva a talajokban elfekvő gyommagvak mennyiségét is csökkenti és azok jelentős része az alsóbb rétegekbe kerül, ahonnan nem képes kikelni. A magvak egy része így elveszti csírázóképességét, ezért hasznos tanács, a szántást követő évben vagy években (talajállapottól és a termesztett növényi összetételtől függően) a forgatás elkerülése, különösen ha az azonos mélységû. Ily módon a talajok gyommagkészletét jelentősen csökkenthetjük, ami évente az 50 %-ot is elérheti megfelelő gyomszabályozás és a gyomok maghozásának megakadályozása mellett. Napjaink talajmûvelésében egyre jelentősebb szerep jut a különböző talajmûvelő eszközökre alapozott (lazító, kultivátor, tárcsa, talajmaró stb.), csökkentett rendszerek alkalmazásának, amely kisebb talajmûvelés költségekkel jár, és a talaj állapota valamint biológiai aktivitása is kedvezően változtatható. Azonban sikeres alkalmazásuk korlátja lehet az erős gyomborítottság és az évelő tarackos gyomok nagy aránya. A gyommagvak túlnyomó része a talajfelszín közeléből (1-5 cm) csírázik. A forgatást mellőző mûvelés során a talajban lévő gyommagvak nagyobb része található ebben a zónában, ami nagyobb arányú gyomkelést eredményez mindamellett, hogy a szakirodalmak szerint egy évben a magvak csupán 10 % - a kel ki. Ezért a csökkentett mûvelési rendszerek előnyei elsősorban jó kultúrállapotú talajokon mutatkoznak meg. Az erősen gyomos, vagy tömör réteget tartalmazó szántóföldeken ezen technológiák alkalmazása előtt a talaj állapotát mélyebb forgatásos (szántás), vagy forgatás nélküli (lazítás) mûveléssel, valamint megfelelő termesztett növény választással célszerû javítani. A leginkább csökkentett mûvelési rendszer a direktvetés, melynek alkalmazása során a talajfelszín mindössze 10 %-át bolygatjuk. A kipergésük után a talajfelszínen maradó magvak életképessége rohamosan csökken az erősebb kitettség miatt, ami a direktvetés részleges előnyét is jelenthetné, hiszen a csoroszlyák talajbolygató hatása igen csekély. Azonban a növényvédelmi munkák és a betakarítás során a felszínre hulló magvak nagy része a taposásnak köszönhetően (ha nincs a sorok között elegendő növény maradvány) a talajba süllyed, ahol kedvezőbb körülményeket talál a csírázáshoz.

A talajmûvelési rendszerek kialakítása során kerülni kell a sablonosságot, olyan mûvelési eljárásokat kell alkalmazni, amelyek a termesztett növény igényeit kielégítik, nem pusztítják a talaj szerkezetét és a gyomnövények felszaporodását is korlátozzák. Mindezek megvalósításában nagy segítséget jelenthet a megfelelő növényi sorrend kialakítás, hiszen az egyes kultúrnövénycsoportoknak más a jellemző gyomflórája, így a gyomszabályozás során szélesebb gyomspektrum fogható át.



Dr. Percze Attila

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?