Ajánlott, hogy a növényvédelmi szervezeten kívül a termelők is bekapcsolódjanak a kártevő előrejelzésébe szexferomon vagy sárga színcsapdákkal, és így maguk győződjenek meg a betelepedés (rajzás) erősségéről. A csapdák megbízhatóságáról egy példa: A vizuális észlelés a feromoncsapda fogásához képest 2 évet késett (Villány, 1998.).
Az ország középső kukoricatermő területén (2-s zóna) a kukoricabogár berepülésének már múltja van (2-3 év). A korábbi pozitív csapdázási helyeken, de azon túlmenően is erősödő imágó megjelenéssel kell számolni. Veszélyt jelent a csapdák heti több száz db-s fogása. Intő jel az imágó elleni védekezés elvégzésére, a következő évben a kukorica termesztés szüneteltetésére. Ezeken a táblákon, több helyen a címeren, bibén, levélen táplálkozó adultak szabad szemmel észlelhetők.
Az ország déli megyéiben (Csongrád, Békés, Bács-Kiskun, Baranya, Tolna) aligha van szükség a figyelmet felhívni a termelőknek, hiszen csak a 2000-s évben közel 11.000 ha-n védekeztek az intenzív érési táplálkozást végző imágók ellen, elejét véve a 2001-s lárvakártételnek (monokultúra esetén) is. Csak megjegyzésként említjük, a feromoncsapdák egyes helyeken több száz kártevőt fogtak ( 2.sz. táblázat). E régiókban nem elég hangsúlyozni a kukorica önmaga utáni termesztésének felhagyását, a megvalósítása gyakorta akadályba ütközik (öntözés, a terület csere megoldhatatlansága stb.). A védekezés lehetőségeként ismét az imágók elleni kezelést a talajlakó kártevők jelenléte miatt is aktuális talajfertőtlenítést kell elvégezni. Összegezett teendőink a kártevő már folyamatban lévő és előttünk álló terjedésének, felszaporodásának lassítására, ezáltal a gazdasági kár megelőzésére vagy minimálisra csökkentésére:
- Figyeljük a kártevő fertőzési ütemét az előző és a tárgyévi kukoricatáblákon feromon vagy színcsapdákkal, vizuálisan a címeren, bibén, lombozaton, levélhónaljakban egyaránt.
- A lárvák gyökérkártételének megelőzése céljából kövessünk el mindent a kukorica monokultúrából való kiváltásáért.
- Az önmaga után termesztett kultúrában, a nagy értékû csemege vagy hibrid kukoricában a kukoricamoly ellen alkalmazható készítmények valamelyikével (baktérium preparátumok kivételével) a megyei növényegészségügyi hatóság hozzájárulásával az imágók rajzáscsúcsában a bogarak ellen védekezzünk, mielőtt a veszélyes bibe visszarágási szint (1,5 cm) bekövetkezik.
- Monokultúrában nem elég a gyökérkártétel elhárítására - mérséklésére a korai vetés, az alacsony FAO számú fajták vetése, az öntözés, szükségszerû a talajfertőtlenítés elvégzése teljes terület, sorkezelés (granulátum szórás vagy magágy permetezés) formájában közvetlenül a vetés előtt vagy azzal egyidőben. További lehetőség az inszekticiddel csávázott vetőmag használata is. - A jövőben a transzgénikus módon előállított kukoricák is a védelmet szolgálhatják.
Tóth Béla
NTÁ, Pécs