2024. december 27. péntek János

Egyfázisos tartásrendszer a nyúltenyésztésben

Agro Napló
A tenyésztési munkáknál a szinkronizálás valamennyi állatfajnál az egyik legfontosabb tényezõ, sõt az intenzív tartásnál elemi szükséglet. A házinyúl tenyésztésében is eredményes a következõkben leírt rendszer, amelyben az anyanyúl valódi ivari ciklusát és a rotációs tenyésztés-szervezést összhangba lehet hozni. Az egyfázisos tartásrendszerben egy ketreccsoportban/épületben a teljes termelési ciklusban a megszületett nyulak a saját ketrecükben maradnak a születéstõl az értékesítésükig. (Egy ketreccsoportban/épületben azonos korú és hasznosítású állatok vannak) A tenyészetben rendelkezésre álló férõhelyek 16 meghatározott ketrecegységbõl álljanak, melybõl 13 egység az anyáké és a leválasztott növendék nyulaké, 1 egység a bakoké, egy egység a tenyész utánpótlásé, 1 egység a parkoló nyulaké. A ketreceknek alkalmasnak kell lenni a tenyésztés és a hízlalás igényeinek.
A rotációs termelés során az alábbi munkafolyamatokat kell elvégezni:
1. Hét: Azonos vemhességi korú anyanyulak betelepítése egy másik csoportból. A telepítést követő 3-4. napon az anyanyulak lefialnak.
2. Hét: Az anyanyulakat a fialás után a 11. napon újra termékenyítjük. A termékenyítés előtt 48 órával peteérést serkentő hormonnal kell az anyákat leoltani.
3. Hét: A ketrecekről a fialó ládákat le kell szedni.
4. Hét: az ellés után a 21-23. napon kell elvégezni a tapintásos vemhességvizsgálatot. Ha az anya vemhes, akkor az előbb leírtak szerint kell áttelepíteni egy másik ketrecegységbe, ha üres, akkor a következő pároztatási csoportba kerül, ahol újra termékenyítésre kerül.
5. Hét: A hatodik hét végén kell választani, azaz az anyákat áttelepíteni, a fiókák helyben maradnak. (az anyák már vemhesek, és új kifertőtlenített ellető ketrecbe kerülnek).
7-11. hét: a növendékek hízlalási szakasza, ezen időszak alatt az értékesítésig helyben ma- radnak, lehetőleg egy alom egy ketrecben, de választáskor célszerû a ketreceket kiega- lizálni. A ketreceket a kiürülés után takarítani és fertőtleníteni kell.
A rotációs rendszernek egészségügyi és tartástechnikai előnyei vannak, amelyek a végtermék egyöntetûségében és a munkaszervezésben jelentkeznek.
Egészségügyi előnyök: a rotációs rendszer lehetővé teszi, hogy a ketrecek rendszeresen, 11-12 hetenként kiürüljenek, így alapos takarítás és fertőtlenítés után lehet betelepíteni az új állományt. Megfelelő telepméret és állománynagyság mellett megoldható az épületenkénti egyszerre telepítés és ürítéses rendszer.
Tartástechnológiai előnyök: Itt az állatgondozással, a szopósnyúl neveléssel (dajkásítás, napi egyszeri szoptatás stb.) kapcsolatos munkák koncentrálásával kiugróan jó felnevelési eredményeket lehet elérni.
Takarmányozási előnyök: a nyulak táplálóanyag igénye – a többi állatfajhoz hasonlóan – életkoronként változik. Az egyfázisos rendszerben viszonylag egyszerûen lehet a korcsoportokat, igényeiknek megfelelő táppal (gyógyszeres) etetni.
Választás: A választáskor a növendékeket az alábbi stresszhatások érik:
a. áttérés a tejről a szilárd táplálékra
b. az anyától való drasztikus elszakítás
c. az emberi beavatkozás okozta stressz
d. más alomcsoportokból származó egyedekkel való találkozás
Munkaszervezési előnyök: A tenyésztés minden munkamûvelete egy-egy - előre meghatározható – napra esik, ami jobb szervezést és hatékonyabb munkát tesz lehetővé, így jelentős időmegtakarítás érhető el.
A telepről a szállítások programozhatóak, az értékesített vágónyúl egyöntetû, azonos súlyú és kiváló vágóértékû. A feldolgozásnál – a piac igényeinek megfelelően – a hízlalási napok számának növelésével (megfelelő fajta alkalmazásával: pl. Pannon fehér) vágási élőtömeg növelhető, így a vágott nyulat (karkasz) egyben vagy darabolt kiszerelésben tudják elkészíteni.
Az egyfázisos rendszer nagy előnye a választás okozta stressz károsító hatásainak csökkentése. Az egyfázisos termelés során csak az anyától való eltávolítás és a szilárd táplálkozásra való átállás éri a növendékeket. Az egyfázisos termelés alkalmazásával a felnevelési veszteség születéstől az értékesítésig rendkívül kedvező, ritkán haladja meg a 15-18 %-ot.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?