A ROUNDUP BIOAKTIV tarlón történő felhasználásának elsődleges célja az évelő gyomok irtása. Az évelő gyomok nyár közepén - végén a legérzékenyebbek a ROUNDUP BIOAKTIV-val szemben. Ebben az időben az évelők tartalék tápanyag felhalmozása többszöröse a tavaszinak. Így az ekkor alkalmazott ROUNDUP BIOAKTIV jól hasznosul erőteljesen károsítva a földbeni kitartó képleteket, rizómát, tarackot. Az évelők mellett a ROUNDUP BIOAKTIV irtja a tarlón kihajtó egyéves gyomokat is, meggátolva a magérlelést, csökkentve a gyommag felhalmozódást a talajban.
Az évelő mentesítést legcélszerübb korán lekerülő növény (bab, borsó, repce, gabonaféle, stb) után elvégezni, ha a terület fertőzött. Amennyiben táblaszintû az évelőek elterjedtsége, akkor a teljes felület kezelése szükséges, ha viszont csak részleges, akkor takarékossági okból foltkezelést ajánlatos végezni. Bármekkora is legyen a kezelendő felület az alkalmazás azonos módon történik. Első teendő a szalma, kóró, növényi maradványok letakarítása. Ezt követően az évelő gyomokat vagy hagyni kell kihajtani vagy talajmunkával elő kell segíteni az újrahajtást, ugyanis a betakarított növényben a gyomok levelei általában megöregedtek, gyomirtószerek felvételére kevésbé képesek. Amennyiben nem így van, akkor nem szükséges a talajt bolygatni. Tapasztalatok szerint az évelő egyszikûek, mint például a tarackbúza és a fenyércirok nagyobb tömegben hajtanak ki hántatlan tarlón. A permetezés időzítését és az alkalmazott dózist az 1. táblázat tartalmazza.
ROUNDUP BIOAKTIV alkalmazás évelő mentesítéskor
táblázat
Magyarországon még szokatlan a magrólkelő gyomok tarló történő kezelése, pedig ennek több haszna is lehet:
-A gyomok nem hoznak magot, így nem nő a talaj gyommag készlete
-Nem termelnek virágport az allergiát kiváltó fajok. A tarlón kelt gyomok nagyon korán, 10-30 centiméteres korban is elkezdhetnek virágozni, növelve a pollen koncentrációt a levegőben. Az új növényvédelmi törvény is előírja a parlagfû irtását, amiről a tarlón is gondoskodni kell. -A búza árvekelés irtása monokultúrában. Az angol szakirodalomban “green bridge”-nek, zöld hídnak nevezik a betegségek, kártevők átvitelét az elővetemény gabonából az utóveteménybe. A szártőbetegségek (torsgomba, stb.), levélbetegségek (rozsda, lisztharmat, vírus betegségek) állati kártevők (levéltetû, atka, csócsárló, talajlakók) felszaporodhatnak az árvakelésen megbetegítve az új növényt. A fertőzés kedvező esetben a szomszédos táblából is megtörténhet, így annak a kezeléséről is hasznos gondoskodni. A ROUNDUP BIOAKTIV nagy előnye ebben az esetben a teljes növénynek, gyökerestől való irtása. -A talaj kiszáradásának lassítása. A gyomok, árvakelés sok vizet elpárologtatnak.
-A talaj vízkészletének megőrzése a gyomirtó jellegû talajmûvelés ROUNDUP BIOAKTIV-os kezeléssel történő helyettesítésével.
A magrólkelő gyomok érzékenysége fajonként eltérő, ezért a dózist itt is ennek megfelelően szükséges meghatározni. A gyomok fejlettsége is befolyásolja az ajánlott adagot. Lehetőleg minél korábban, a gyomok 5-10 centiméteres fejlettségekor célszerû a kezelést elvégezni. Így a kártétel is kisebb és a kezelés is kevesebbe kerül.
Czepó Mihály