Ismét idõszerû a tarlókezelés

Agro Napló
Az évelõ gyomnövények tarlón történõ vegyszeres irtása az egyik leghatékonyabb megoldásnak számít a mélyen gyökerezõ elterjedt fajok ellen. A hatékony megoldási lehetõség ellenére az évelõ gyomokkal fertõzött területek nagysága és a fertõzés erõssége az utóbbi években növekedni látszik. Különösen az idei évben, hiszen tavasszal korábban szinte soha nem tapasztalt tömegben hajtottak ki olyan évelõ gyomnövények, mint a mezei acat, folyondár szulák, fenyércirok és a nád is. Az erõs gyomosodás részben az enyhe téllel magyarázható, mivel kemény fagy híján az évelõk kitartó képletei szinte károsodás nélkül mentek a tavaszba, és már jóval a tavaszi növények vetése elõtt kihajtottak. A kialakult helyzet megszüntetése komoly erõfeszítést igényel a gazdálkodóktól. Az idén forgalomba került ROUNDUP BIOAKTIV a korábbinál még hatékonyabb segítség lesz a nehéz feladat megoldásában.
A gabonafélék aratása után a tarlók gyors kizöldülése figyelhető meg, különösen a tarackbúzával és fenyércirokkal fertőzött vidéken. Az aratást helyenként akadályozó csapadékos idő miatt a fenyércirok már a búza állományban is jelentősen meg tudott erősödni. Az erős gyomosodás, és az évelő gyomok intenzív fejlődését elősesegítő időjárási körülmények kiváváló lehetőséget kínálnak hatékony tarlókezelésre. Ugyanakkor, ha a védekezés valamilyen oknál fogva elmarad, akkor a következő évben még az ideinél is veszélyesebb gyomosodással kell majd számolni.
A ROUNDUP BIOAKTIV tarlón történő felhasználásának elsődleges célja az évelő gyomok irtása. Az évelő gyomok nyár közepén - végén a legérzékenyebbek a ROUNDUP BIOAKTIV-val szemben. Ebben az időben az évelők tartalék tápanyag felhalmozása többszöröse a tavaszinak. Így az ekkor alkalmazott ROUNDUP BIOAKTIV jól hasznosul erőteljesen károsítva a földbeni kitartó képleteket, rizómát, tarackot. Az évelők mellett a ROUNDUP BIOAKTIV irtja a tarlón kihajtó egyéves gyomokat is, meggátolva a magérlelést, csökkentve a gyommag felhalmozódást a talajban.
Az évelő mentesítést legcélszerübb korán lekerülő növény (bab, borsó, repce, gabonaféle, stb) után elvégezni, ha a terület fertőzött. Amennyiben táblaszintû az évelőek elterjedtsége, akkor a teljes felület kezelése szükséges, ha viszont csak részleges, akkor takarékossági okból foltkezelést ajánlatos végezni. Bármekkora is legyen a kezelendő felület az alkalmazás azonos módon történik. Első teendő a szalma, kóró, növényi maradványok letakarítása. Ezt követően az évelő gyomokat vagy hagyni kell kihajtani vagy talajmunkával elő kell segíteni az újrahajtást, ugyanis a betakarított növényben a gyomok levelei általában megöregedtek, gyomirtószerek felvételére kevésbé képesek. Amennyiben nem így van, akkor nem szükséges a talajt bolygatni. Tapasztalatok szerint az évelő egyszikûek, mint például a tarackbúza és a fenyércirok nagyobb tömegben hajtanak ki hántatlan tarlón. A permetezés időzítését és az alkalmazott dózist az 1. táblázat tartalmazza.
ROUNDUP BIOAKTIV alkalmazás évelő mentesítéskor
táblázat
Magyarországon még szokatlan a magrólkelő gyomok tarló történő kezelése, pedig ennek több haszna is lehet:
-A gyomok nem hoznak magot, így nem nő a talaj gyommag készlete
-Nem termelnek virágport az allergiát kiváltó fajok. A tarlón kelt gyomok nagyon korán, 10-30 centiméteres korban is elkezdhetnek virágozni, növelve a pollen koncentrációt a levegőben. Az új növényvédelmi törvény is előírja a parlagfû irtását, amiről a tarlón is gondoskodni kell. -A búza árvekelés irtása monokultúrában. Az angol szakirodalomban “green bridge”-nek, zöld hídnak nevezik a betegségek, kártevők átvitelét az elővetemény gabonából az utóveteménybe. A szártőbetegségek (torsgomba, stb.), levélbetegségek (rozsda, lisztharmat, vírus betegségek) állati kártevők (levéltetû, atka, csócsárló, talajlakók) felszaporodhatnak az árvakelésen megbetegítve az új növényt. A fertőzés kedvező esetben a szomszédos táblából is megtörténhet, így annak a kezeléséről is hasznos gondoskodni. A ROUNDUP BIOAKTIV nagy előnye ebben az esetben a teljes növénynek, gyökerestől való irtása. -A talaj kiszáradásának lassítása. A gyomok, árvakelés sok vizet elpárologtatnak.
-A talaj vízkészletének megőrzése a gyomirtó jellegû talajmûvelés ROUNDUP BIOAKTIV-os kezeléssel történő helyettesítésével.
A magrólkelő gyomok érzékenysége fajonként eltérő, ezért a dózist itt is ennek megfelelően szükséges meghatározni. A gyomok fejlettsége is befolyásolja az ajánlott adagot. Lehetőleg minél korábban, a gyomok 5-10 centiméteres fejlettségekor célszerû a kezelést elvégezni. Így a kártétel is kisebb és a kezelés is kevesebbe kerül.
Czepó Mihály
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?