Az egyes kezelések során vizsgáltuk, hogy a vetéssel egy menetben vagy magágykészítés során bedolgozva milyen starterhatást érünk el a mûtrágyáinkkal a növény kezdeti fejlődésére, és a termés minőségére, mennyiségére.
Ez a mûtrágyázás-technológiai lépés azért fontos eleme a tápanyag-visszapótlásnak, mert a tavaszi és az őszi vetési időszakban is lehet olyan klimatikus környezet – hideg, száraz talajviszonyok − amelyek gátolják a tápanyagfelvételt. Fokozottabban oda kell figyelni ilyenkor arra, hogy segítsük a tápelemek anyagáramlását, diffúzióját a gyökér felületére. Különösen előtérbe kerül ez a kezdeti gyökérfejlődést leginkább segítő foszfor esetében, amiről tudjuk, hogy a talajban történő mozgása nagyon kismértékû, a korábban kiadott foszforadagok lekötődve találhatóak, aminek a feltárásához még nincs megfelelő gyökértevékenység, és főleg a tavaszi időszakban az azt segítő mikroorganizmusok is alacsony aktivitással mûködnek.
2011-ben és 2012-ben az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet martonvásári és a Károly Róbert Főiskola Fleischmann Rudolf Kutatóintézet kompolti telepén végeztünk kukorica és napraforgó startertrágyázási kísérleteket, melyek az egzakt adatok érdekében négyszeri ismétléssel, véletlen blokkelrendezés alapján folytak.
A martonvásári kukoricakísérletek erdőmaradványos, csernozjom talajon kerültek beállításra. A kiválasztott terület megfelelt a P/Zn antagonizmus, illetve a Zn-trágyázás hatásának vizsgálatára, a foszforellátottság a közepes-jó ellátottság határán (P2O5=120 mg/kg) volt, a talaj EDTA-Zn-tartalma viszont jóval kevesebb, mint a vályogtalajokra meghatározott, „jó” ellátottsági határérték (1,1 mg/kg).
1. ábra: kukoricakísérlet (Martonvásár, 2012.) − Terméseredmények
Az 1. ábrán látható, hogy a vetéssel egy menetben kijuttatott Gramix NP 15-30+0,5 Zn starter mûtrágyával és Gramix NPK 5-15-28+0,2 Zn, ill. Gramix NPK 10-15-20+UMG kukorica starter mûtrágyákkal kezelt kukorica átlagosan 19%-os termésnövekedést hozott a kontrollparcellához képest. Így elmondható, hogy a Gramix NPK mûtrágya igen jó hatással volt a kukoricaállomány aszálytûrő képességére is.
A Károly Róbert Főiskola kompolti kísérleti parcellái csernozjom barna erdőtalajú, közepesnél kis mértékben magasabb humusztartalmú, nagy víztartó képességû területen kerültek kijelölésre, melyeken a feltalaj savanyú kémhatása a mélységgel enyhén csökkent.
Míg a 150 kg/ha dózisban, vetéssel egy menetben kijuttatott Gramix NPK 5-15-28 +0,2 Zn starter mûtrágya 30%-os termésátlag-növekedést produkált a kontrollhoz képest, addig 300 kg/ha dózisban, vetés előtti bedolgozással kijuttatva megduplázta a kukorica termésátlagot (2. ábra).
2. ábra: kukoricakísérlet (Kompolt, 2012.) − Terméseredmények
A Gramix NPK 5-18-25 150 kg/ha dózisban kijuttatva 14%-os, 300 kg/ha dózissal 19,4%-os napraforgó termésátlag-növekedést mutatott a kontrollparcella eredményéhez viszonyítva (3. ábra).
3. ábra: napraforgó kísérlet (Kompolt, 2012.) − Terméseredmények
Termelőink visszajelzései is pozitívak:
Réti Imre, Bajna
„300 ha-on, barna erdőtalajon gazdálkodom. Búzát, kukoricát, napraforgót és repcét termesztek. A Fertilia Kft. Gramix NPK starter trágyáit használjuk a kukoricában és a napraforgóban egyaránt. A kukorica 200 kg/ha Gramix starter NP 15-30 + 0,2 Zn UMG-t, a napraforgó 180 kg/ha Gramix starter NP 12-20 + 0,2 B UMG-t kapott vetéssel egy menetben. A kezdeti fejlődés kiváló volt, különösen a kukoricánál tapasztaltunk a szomszéd állományához képest lényegesen fejlettebb és szebb növényeket. Úgy gondolom, hogy a Gramix NPK jól szórható, jó minőségû mûtrágya.
A Fertilia Kft. igen innovatív partner, új és új termékeinek kipróbálására mindig nyitott vagyok.”
Kardos Csaba, Kardos-Farm Kft., Hajdúböszörmény
„440 hektáron gazdálkodunk, a négy szántóföldi növény termesztése jellemző nálunk: őszi búza, árukukorica, olajnapraforgó, őszi káposztarepce. A csernozjom talaj különböző változatai megtalálhatóak mûvelt területünkön. Tavaly kukorica vetéséhez Gramix starter NP 15-30 + 0,2 Zn UMG mûtrágyát használtunk elégedettséggel. A IV. Kukorica Termésversenyre is beneveztem a Gramix NPK-val és régiós I. helyezést értem el, valamint a szántás nélküli kategória győztese lettem eredményemmel.”
Az eredmények egyértelmûen igazolják, hogy Gramix NP, NPK készítményeink igen jó hatékonysággal alkalmazhatók a tavaszi vetésû növények indító trágyázására, mind teljes felületû, mind sormûvelési kijuttatás-technológia alkalmazásával.
A Gramix NPK kukorica és napraforgó starter mûtrágyák a makro N, P, K elemek mellett mezo- és mikro tápelemek teljes sorát tartalmazzák, a hatóanyagok jól oldódó formátumban vannak jelen bennük, és a kijuttatásnál nagy fontosságú optimális fizikai tulajdonságokkal, − mint a szemcseméret-homogenitás, szemcseszilárdság −, rendelkeznek.
Nagy Margit
fejlesztési vezető
Fertilia Kft.