Védekezés a kalászosok gombabetegségei ellen

Agro Napló
A Dalmand Zrt.-nél októberben õszi búzából csaknem 1900 hektárnyit, õszi árpából 656 hektárnyit vetettek. A tápanyag-utánpótlás a táblákra megadott szakvélemény és az engedélyek függvényében történnek híg-, illetve mûtrágya formájában. Minden esetben gomba- és rovarölõ szerrel csávázott vetõmagot használnak, búzánál 120-170, árpánál 210-250 kilogrammot hektáronként. Intenzív növénytermesztésüknek fontos része az átgondolt, a lehetõségekhez mérten preventív növényvédelem. Teljes felületen végzik a gyomirtást, a szárszilárdítást, a kétszeri rovarölõszeres kezelést, két-három alkalommal a gombaölõszeres védekezést. Pávkovits Andrással, a társaság növényvédelmi mérnökével ezúttal az utóbbiról beszélgettünk.  

Pávkovits András (jobbról) rendszeresen ellenőrzi a permetezést

 

 

A gombaölőszeres kezelések fontosságát mi sem jelzi jobban, hogy amennyiben a fertőzéseknek nem szabunk gátat, akkor jelentős terméskieséssel számolhatunk. A rozsdabetegségek akár 40–50%-os, a lisztharmat 10–30%-os, a foltbetegségek és a fuzáriózis hasonló mértékû termésveszteséget okozhatnak. A gabona levélbetegségeinek jelentős része – lisztharmat, levélfoltosság, rozsda – tavasszal a szárbaindulástól jelenik meg feltûnően az állományban és az időjárási, valamint a tápanyag-ellátottsági viszonyoktól függően hatalmasodnak el az egyes fajták érzékenységétől is befolyásolva. A terméskilátásokat leginkább a felső három levélemelet – különösen a zászlóslevél – egészségi állapota befolyásolja. Így a fungicides állományvédelmet a betegségdinamikához időzítve kell végrehajtani.



A gabonabetegségek ellen általában két állománypermetező védekezéssel hatékonyan szoktunk védekezni. A védekezési időpontokat a fertőzésre hajlamosító körülmények figyelembe vételével állapítjuk meg – kezdi a technológia ismertetését Pávkovits András. – Az első védekezés időszaka bokrosodás végétől a zászlóslevél megjelenéséig, kiterüléséig tart. Ekkor az optimális időpont meghatározását a betegségek megfigyelésére alapozva az időjárás, a fajtaérzékenység, a termesztési színvonal (tápanyag-gazdálkodás, tőszám), a csapadékellátottság függvényében döntjük el. A cél a szártő- és levélbetegségek kibontakozásának gátlása, ezért törekszünk a levelek minél tökéletesebb fedésére. A pontos lémennyiséget a növényfejlődés ütemének megfelelően állapítjuk meg. Minél későbbi a kijuttatási időpont, annál magasabb lémennyiséget alkalmazunk.





A második védekezési időszak a zászlóslevél kiterülése, a virágzás időszaka. A cél a felső két levélemelet és a kalász védelme. A védekezést nem szoktuk elsietni, mert a legfontosabb a kalászok fuzáriózis elleni védelme, amihez pontos időzítés (virágzás kezdete-közepe), jó fedettséget biztosító permetlé mennyiség és megfelelő szóróberendezés szükséges. Ilyenkor a légrásegítés alkalmazását lehetőleg kerüljük, mert a permetlé tömeg túlnyomó részének nem az állomány belsejébe, hanem a felső harmadára kell jutnia! Abban az esetben, ha minden említett tényező kedvez a kórokozók felszaporodásának, indokolt lehet egy harmadik védekezés is. A technológiánkban – ha szükséges – az adott védekezési időpontban a rovarölő hatóanyagokat egy menetben juttatjuk ki.

 

 

Melyik készítményeket, illetve milyen szerkombinációkat alkalmaznak?



A területeink többségén az Acanto® Trio csomagot használjuk igen kedvező ár-érték aránya miatt. Az első kezelésnél a területeink felén az Acanto® 250 SC (0,75 l/ha) + Talius® 20 EC (0,15 l/ha) kombinációt juttatjuk ki. Ezen kívül a Falcon 460 EC (0,6 l/ha), a Bumper Super (0,8 l/ha), a Zantara (1,3 l/ha), az Amistar Xtra (0,8 l/ha), az Inovis (1 l/ha) jut szerephez kisebb-nagyobb területeken. A második kezelésnél az Alert® S (1 l/ha) a meghatározó. De mivel szeretünk több technológiát is kipróbálni, ezért az előbb említett szerek után idén a Prosaro (1 l/ha), a Yamato (1,75 l/ha), a Cherokee (2 l/ha), az Opera New (1,5 l/ha) és a Leander Top (2l/ha) lesz kipermetezve. Ahol szükség lehet egy harmadik, speciális védekezésre – az időjárás, a fajta, a forgatás nélküli talajmûvelés, az elővetemény hajlamosít a komoly fuzárium fertőzésre – ott a magasabb árfekvésû Osiris (2,5 l/ha), vagy az olcsóbb Don-Q (1 l/ha) közül választunk.





Hallgatva önt megállapítható, hogy a tekintélyes piaci kínálatból számos készítményt alkalmaznak, melyekkel a speciális esetekre is találnak hatékony megoldást. Ugyanakkor tény: a kalászos területeknek legalább a felén a DuPont készítményeit használják. Minek köszönhetik ezt a megkülönböztetett figyelmet?



Az Acanto® Trio az őszi és tavaszi kalászosok levél- és kalászbetegségei elleni prémium kategóriájú technológiát biztosít. A 20 hektáros kiszerelés három termékből áll: Talius® (3 l), Acanto® (15 l), Alert® S (20 l). Az első kezelésnél a Talius® és az Acanto® tankkeverékét az őszi búzában 2 nódusz és a zászlóslevél kiterülése közötti időszakban juttatjuk ki. Az őszi és tavaszi árpában a kezelés optimális ideje a szárbaindulás kezdete, amikor az árpa helmintosporiózis még nem, vagy csak kis mértékben jelent meg. Ez a kezelés a gabonafélék összes lombot károsító betegsége ellen hosszan tartó, kifogástalan védelmet nyújt. Az Acanto® ugyanis egyedülálló tulajdonságokkal bír. Preventív és kuratív hatással rendelkezik számos gombabetegség ellen. Gyenge-közepes fertőzési nyomás mellett az alacsonyabb, erős fertőzési nyomás veszélye, érzékenyebb fajta, és intenzívebb tápanyaggazdálkodás esetén a magasabb dózist alkalmazzuk. Ugyanakkor a Talius® a lisztharmat elleni hatékonyságával tûnik ki. Az egyéb betegségek elleni mellékhatása akkor jelentkezik, ha megelőző jelleggel, megfelelő időzítéssel, preventív módon alkalmazzuk. A készítmény gátolja a spórák csírázását és a fertőzés létrejöttét, valamint a növény betegségellenálló képességét növeli a lisztharmattal szemben.



Az Alert® S gombaölő szer biztos védelmet nyújt a gabonafélék betegségei (lisztharmat, rozsdabetegségek, szeptóriás, helmintospóriumos betegség, kalászfuzáriózis) ellen. Annak ellenére, hogy ezt a szert a tenyészidő folyamán akár két alkalommal is lehetne használni, mi általában a második kezelést végezzük vele. Ezt a kalászhányás végére, a virágzás kezdetére időzítjük a fuzárium gombák, továbbá szeptoriózis, helmintosporiózis, valamint a rozsdabetegségek ellen. Az első kezelésnél általában a legkorábban elvetett táblán kezdünk és haladunk a vetés sorrendjében. A másodiknál pedig annak a sorrendjében permetezünk, ahogyan kezdik a virágzást a táblák.



Mindenesetre, mint mondtam, az ár-érték arány és a hatékonyság egyaránt az Acanto® Trio mellett szól – összegezte véleményét Pávkovits András.



A. Gy.





A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!

® az E. I. du Pont de Nemours and Company bejegyzett márkaneve

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?