A savanyító hatás kifejezésére az un. mészindex szolgál. Megmutatja, hogy hány kg kalcium-karbonáttal lehet egy kg mûtrágya savanyító hatását közömbösíteni (Ammóniumszulfát -100, Ammóniumnitrát -60, Karbamid -80, Pétisó -10). Abban az esetben, ha a talajunk kalcium-karbonátban szegény, kémhatása savas, célszerû olyan mûtrágyát választanunk, melyben a savanyító hatás semlegesítése céljából mészkő vagy dolomit található.
A Pétisó egy mészammonsalétrom-típusú (MAS) mûtrágya, mely abban különbözik más készítményektől, hogy mész (CaCO3) helyett finomra őrölt dolomitot kevernek a termékbe, ami a kalcium-karbonát (CaCO3) és magnézium-karbonát (MgCO3) kettős sója. Nem véletlenül népszerû, hiszen használata számos tulajdonságát tekintve előnyösebb, mint más nitrogén-tartalmú mûtrágyáké. A Pétisó nitrogén hatóanyaga az ammóniumnitrát, mely önmagában kiszerelve 34%-os nitrogéntartalmával erős, tömény hatóanyagú mûtrágya, higroszkópos és savanyítja a talajt. Pétisónak azonban a talajsavasodás gátlásának tekintetében nagy előnye van a töltelékanyagot nem tartalmazó ammóniumnitrát mûtrágyákkal szemben. A dolomit a keletkezett sav egy részét (25%-át) lesemlegesíti, miközben egyben oldhatóvá válik. Előnyös, hogy a dolomit helyileg is keletkező sav közvetlen közelében van, illetve finom szemcsemérete gyors reakciót tesz lehetővé. A dolomitnak köszönhetően nő a talaj kalcium-koncentrációja. A kalcium alapvető szerepet tölt be a talaj termékenységének fenntartásában. A talajok megfelelő mészállapota kedvezően alakítja a talajok szerkezetességét és a talaj szerkezeti elemeinek stabilitását, ezen keresztül kedvezően befolyásolja a talajok víz-, hő-, és levegőgazdálkodását, valamint a tápelemek feltáródásához elengedhetetlen mikrobiológiai folyamatokat. Javul a talaj nitrogén- és foszforszolgáltató képessége, az egyes tápelemek felvehetősége, és a Pétisó magnéziumtartalmának köszönhetően nő a talaj mikroelem-készlete, élénkül a talajélet.
Pétisóval nagyobb termésmennyiséget és jobb termésminőséget érhetünk el. Savanyú erdőtalajokon vagy savanyú homoktalajon 100 kg Pétisóval akár 10-15%-kal több termés is elérhető, mint 100 kg ammóniumnitráttal, annak ellenére, hogy az utóbbi 7 kg-mal több nitrogént tartalmaz! Savanyú homoktalajon a Pétisó használatával 24%-kal jobb nitrogénhasznosulás is elérhető, mint ammóniumnitráttal! Ez azt jelenti, hogy 1 Ft-ért több hasznosuló nitrogén-hatóanyag vásárolható Pétisó termékként, mint 34%-os ammóniumnitrátként.